Pielgrzymi, którzy przybywają we wtorek w ramach ŚDM 2016 do Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach, są poruszeni oglądając znajdującą się w tej świątyni sutannę, którą miał na sobie papież w czasie nieudanego zamachu na jego życie w 1981 r. Na białej szacie są ślady krwi.
Wielu pielgrzymów fotografuje umieszczoną w szklanej gablocie sutannę. Wpatrują się dłuższą chwilę w ślady krwi. Palcem pokazują sobie małą dziurę w szacie, ślad po kuli, która trafiła papieża w czasie zamachu na jego życie. Niektórzy pielgrzymi żegnają się i znajdują czas na krótką modlitwę.
Są też grupy pielgrzymów, które decydują się na wspólne zdjęcie z sutanną w tle. Młodzi katolicy chętnie fotografują się też przed wielkim obrazem przedstawiającym św. Jana Pawła II, powieszonym w pobliżu na ścianie świątyni.
„Kiedy patrzę na krew Jana Pawła II myślę o jego wielkości. Jak wielkim świętym jest, ale również był osobą dążącą do wielkości. Dla mnie to wzór i przykład. Ja też w związku z tym mogę dążyć do tej samej wielkości. To imponujące jak Jan Paweł II ożywił Kościół kultem maryjnym” – powiedział PAP 21-letni Michael Augustine z USA, ze stanu Floryda.
Przyznał jednocześnie, że sam jest wielkim wyznawcą kultu maryjnego i konsekracji Maryi.
Równie poruszona widokiem sutanny Jana Pawła II jest 26-letnia Lauren Vaccaro, z tej samej grupy pielgrzymów z Florydy.
„Patrząc na tą sutannę z krwią myślę o miłości, miłości Jana Pawła II do młodych ludzi. Jestem bardzo poruszona. To porusza moje serce. To poświęcenie. Wierzę, że to Matka Boża ocaliła go wówczas i pozwoliła przeżyć” – powiedziała.
Amerykanka przyznała, że przesłanie, które pozostawił po sobie św. Jan Paweł II jest dla niej przykładem, którym chce podążać w swoim życiu. Niejako „trwałym dowodem” na to jest mały tatuaż z krzyżem i symbolem JPII, który wykonała sobie z boku stopy przy łydce.
Pielgrzymi zza oceanu trzymając w dłoniach różańce dotykają nimi szyby, za którą umieszczono sutannę. „To jest różaniec Jana Pawła II, kiedy dotkniesz go do czegoś świętego, dochodzi do prawdziwego zjednoczenia” – wyjaśniła Lauren.
„Jestem wzruszona, to prawdziwy dowód poświęcenia” – powiedziała PAP 16-letnia Kristine Leonardo z Filipin.
Przejęta widokiem sutanny ze śladami krwi Jana Pawła II była też pielgrzymka z Francji. „Takich rzeczy nie widzi się na co dzień, jestem pod dużym wrażeniem” – powiedziała PAP 21-letnia, Leclerq Tiphaine z Lille.
Podkreśliła, że św. Jan Paweł II jest prawdziwym wzorem do naśladowania dla chrześcijan. „Szczególnie dla młodych, takich jak my” – powiedziała.
Jej koleżankę Clothilde Dangy nurtuje zaś pytanie, dlaczego sutannę zachowano w takim stanie do śmierci Jana Pawła II. „To interesujące. Być może już wówczas spodziewano się, że papież zostanie w przyszłości świętym” - przypuszcza Francuzka.
Sutanna Jana Pawła II została przekazana do Sanktuarium św. Jana Pawła II w 2015 r. „Jest więc w miejscu, o którym mówi się, że jest domem Jana Pawła II. Tę sutannę miał na sobie Jana Paweł II w czasie zamachu. Nigdy nie została ona wyprana ani odświeżona; jest na niej krew, która płynęła z ran Jana Pawła II” - powiedziała PAP Małgorzata Pabis, odpowiedzialna za projekt Łagiewniki w czasie ŚDM.
Przyznała, że przy tej relikwii zatrzymują się ludzie z całego świata. „Czasami przychodzą właściwie tylko po to, by klęknąć przed nią i pomodlić się. Myślę, że przez ten dar, tę sutannę, czujemy obecność Jana Pawła II” – dodała.
13 maja 1981 r. Jan Paweł II podczas audiencji generalnej na Placu Świętego Piotra został ciężko ranny. Strzały do papieża oddał Turek Mehmet Ali Agca, który przedstawił wiele wersji o tym, kto był jego mocodawcą. Późniejszy święty w ciężkim stanie trafił do szpitala, gdzie uratowano mu życie.
Sutanna nie zaginęła dzięki siostrom zakonnym, które posługiwały przy Janie Pawle II. Zabrały ją ze szpitala, a następnie została ona schowana. Nie była też prana, czyszczona ani pokazywana.
Światowe Dni Młodzieży powstały z inicjatywy św. Jana Pawła II. Pierwsze wielkie spotkanie papieża z młodzieżą świata odbyło się w 1985 r. w Rzymie. Poprzednie ŚDM to Rio de Janeiro w Brazylii w 2013 roku. Dotychczas odbyło 13 ogólnoświatowych zlotów na różnych kontynentach. Kraków jest 14. miejscem Światowych Dni Młodzieży. (PAP)
rop/ bko/ pz/