Kilkukilometrowe pielgrzymki, modlitwa w miejscu najstarszych śladów chrześcijaństwa w Polsce oraz prezentacja zespołów muzycznych - to niektóre punkty czwartkowego spotkania uczestników Światowych Dni Młodzieży w Wiślicy w diecezji kieleckiej.
Światowe Dni Młodzieży odbywać się będą od 26 do 31 lipca w Krakowie. Od 27 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek. Od 20 do 25 lipca, w ramach przygotowań do głównych wydarzeń, w całej Polsce odbywają się tzw. Dni w Diecezjach.
Uczestników ŚDM przybyłych do Wiślicy powitał w kilku językach ordynariusz kielecki bp Jan Piotrowski, który przed laty był misjonarzem m.in. w Afryce i Ameryce Południowej. „Życzę Wam, aby nasza wspólna modlitwa za Kościół na wszystkich kontynentach, czas spędzony w Wiślicy, a także kolejne dni w diecezji kieleckiej były czasem błogosławionym” – powiedział.
Czwartek w diecezji kieleckiej upływał pod hasłem „Bóg mi przebacza”. Wczesnym popołudniem uczestnicy ŚDM dotarli do położonej na południu regionu Wiślicy. Młodzież przeszła w pielgrzymkach, które wyruszyły z kościołów stacyjnych z pobliskich miejscowości – Chotla Czerwonego, Kocin, Sokolnicy i Strożysk.
Jak powiedział PAP koordynator ŚDM w diecezji kieleckiej ks. Sławomir Sarek, pielgrzymka ma przede wszystkim charakter pokutny, w formie charakterystycznej dla duchowości i religijności polskiej.
„To wspaniałe, że możemy się tutaj spotkać i wspólnie przemierzyć trasę wśród pięknych polskich krajobrazów” – powiedziała Maria z Włoch, która do Wiślicy pielgrzymowała z Chotla Czerwonego położonego wśród wzgórz Ponidzia. „Jesteśmy wdzięczni za gościnność, serdeczność. Doskonale się tu czujemy” – dodała, zaznaczając że już w trzecim dniu pobytu w Polsce czuje klimat zbliżających się wydarzeń w Krakowie.
Na placu w pobliżu gotyckiej bazyliki ufundowanej przez Kazimierza Wielkiego, u której stóp znajdują się odkryte przez archeologów ślady romańskiego kościółka z misą chrzcielną datowaną na IX w., młodzi spotkali się na festynie, podczas którego mogli zobaczyć występy dziecięcych i młodzieżowych zespołów muzycznych oraz poznać świętokrzyską kulturę ludową.
Wśród pielgrzymów najczęściej można było zobaczyć flagi Włoch, Chile, Kenii, Kanady, Rosji a nawet Kambodży. Młodzi z całego świata świetnie bawili się w rytmach muzyki granej na żywo ze sceny na placu w Wiślicy.
Kolejnym punktem w programie wiślickiego spotkania było m.in nabożeństwo różańcowe w pięciu językach przed repliką znajdującej się w wiślickiej kolegiacie figury Madonny Łokietkowej. Wspólną modlitwę poprowadził bp Jan Piotrowski.
Organizatorzy podkreślają ważną symbolikę Wiślicy w kontekście 1050. rocznicy Chrztu Polski. Choć za datę „otwierającą” historię Polski uważa się rok 966, kiedy pogański książę Mieszko I przyjął chrzest, a tym samym chrześcijaństwo dla swojego narodu, wiele wskazuje na to, że wyznawcy Chrystusa byli obecni na Ziemiach Polskich już wcześniej. Poszlaką uzasadniającą taką tezę są odkrycia archeologiczne dokonane właśnie w Wiślicy.
To właśnie stąd co roku wyrusza Piesza Pielgrzyma Kielecka na Jasną Górę, przypominając, że wędrówkę warto rozpocząć od źródła; w tym wypadku – źródła chrześcijaństwa na polskich ziemiach.
Istnieją przypuszczenia, że właśnie tutaj chrzest wraz ze swoim otoczeniem pod koniec IX w. przyjął książę Wiślan – władca legendarnego plemienia, które niedługo później stało się częścią nowego kraju na mapie średniowiecznej Europy – Polski.
W podziemiach wiślickiej kolegiaty można zobaczyć m.in. płytę wiślicką, czyli posadzkę wcześniejszej świątyni datowaną na lata 1175-1177 uważaną za unikatowy w skali świata zabytek sztuki romańskiej.
W XIX wieku Wiślica straciła prawa miejskie, dziś jest wsią, w której znajduje się siedziba gminy.(PAP)
mjk/ akw/