Zasługi bp. Tadeusza Pieronka na polu prawa kanonicznego są nie do przecenienia, co okazało się szczególnie w latach transformacji w Polsce i odnowieniu relacji Kościół – państwo – napisał we wspomnieniu przesłanym w czwartek PAP sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.
Jak zaznaczył bp Miziński, bp. Pieronka poznał na Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie, gdzie uczestniczyli w kursie z prawa kanonicznego. "Najpierw bp Pieronek był moim profesorem, a później zastąpiłem go na urzędzie sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski. Sam pełnił ten urząd od 1993 do 1998 roku" - poinformował hierarcha.
Bp Miziński podkreślił, że zasługi zmarłego są na polu prawa kanonicznego "ogromne", co okazało się szczególnie w latach transformacji w Polsce i odnowieniu relacji Kościół – państwo. "Bp Pieronek był mocno zaangażowany w prace związane z przygotowaniem i wdrażaniem w życie Konkordatu pomiędzy Stolicą Apostolska i Rzeczpospolitą Polską. Przez lata był przewodniczącym Kościelnej Komisji Konkordatowej. To był wyjątkowy czas i jego zasługi na tym polu są nie do przecenienia" – powiedział bp Miziński.
Sekretarz generalny KEP przypomniał, że bp Tadeusz Pieronek był znanym prawnikiem i kanonistą. W 1990 roku został członkiem założycielem Stowarzyszenia Kanonistów Polskich. Był także rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.
Bp Miziński zaznaczył, że bp Pieronek był także jednym z inicjatorów powstania Katolickiej Agencji Informacyjnej, która w tym roku świętuje jubileusz 25-lecia, a także Fundacji "Opoka" oraz Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".
Bp Tadeusz Pieronek zmarł w czwartek wieczorem w Krakowie. Miał 84 lata. Był biskupem pomocniczym sosnowieckim (1992-1998), sekretarzem generalnym KEP w latach 1993-1998 i rektorem PAT w Krakowie w latach 1998-2004.(PAP)
autor: Iwona Żurek
iżu/ wus/