W wyjątkowych okolicznościach, spowodowanych przez pandemię koronawirusa, mija w piątek siódma rocznica wyboru papieża Franciszka. W Watykanie jest to dzień świąteczny, ale nie ma żadnych obchodów.
O rocznicy wyboru przypomina oficjalny portal Stolicy Apostolskiej Vatican News, który podkreśla w zamieszczonych tekstach, że Franciszek jest papieżem "bliskości w czasach, gdy panuje dystans".
"Synodalność", "bliskość" - tak pontyfikat Jorge Bergoglia opisał były rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi w wypowiedzi dla agencji włoskiego Episkopatu Sir.
W piątek rano, podobnie jak w ostatnich dniach, Franciszek odprawił prywatną mszę w Domu Świętej Marty, transmitowaną przez watykańskie media. To jedyny obecnie kontakt z papieżem, który w związku z kryzysem epidemiologicznym podjął kroki mające na celu uniknięcie szerzenia się wirusa wśród wiernych. Obecna sytuacja zrewolucjonizowała - jak się zauważa - także plan zajęć Franciszka.
Jego poranne msze odbywają się bez udziału zapraszanych dotąd grup wiernych. Zarówno niedzielna modlitwa Anioł Pański, jak i środowa audiencja generalna zostały przeniesione do papieskiej biblioteki w Pałacu Apostolskim, z której Franciszek zwrócił się do wiernych. Oba spotkania były transmitowane przez Watykan. Tę bezprecedensową formę, bez udziału pielgrzymów, wybrano po to, by uniknąć zakażeń wśród osób udających się na spotkanie z papieżem.
Taki sam przebieg ma mieć też modlitwa Anioł Pański w najbliższą niedzielę.
Początkowi ósmego roku pontyfikatu Franciszka towarzyszy wiele znaków zapytania co do jego najbliższych planów. Nie wiadomo, czy modyfikacjom ulegnie forma uroczystości Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. To będzie zależeć od sytuacji epidemiologicznej we Włoszech, która w tej chwili jest bardzo poważna.
Od tego również uzależnione będą tegoroczne papieskie podróże.
Na 31 maja Watykan zapowiedział wcześniej wizytę Franciszka na Malcie. Na razie nie ogłoszono jej programu.
W nieoficjalnych planach podróży na ten rok, jeszcze niepotwierdzonych przez Watykan, jest też pielgrzymka do Indonezji, Timoru Wschodniego i Papui-Nowej Gwinei. Nie jest jasne, czy do niej dojdzie.
Nie wyklucza się też wizyty papieża we wrześniu na Węgrzech z okazji Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego.
Po raz kolejny, jak niedawno zasugerował sam Franciszek, odłożono plany podróży do Iraku.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ akl/