Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie – skansen, gdzie na ponad 36 hektarach zgromadzono 78 zabytkowych obiektów regionalnej architektury – przygotował na lato „Czytelnię pod strzechą” w dawnej zagrodzie sołtysa Katowic.
Jak mówią pomysłodawcy plenerowej czytelni, ma to być nie tylko wygodna przestrzeń do czytania, ale także miejsce inspirujące dla wszystkich tych, którzy w okresie wakacji odwiedzą skansen. Leżaki dla osób, które zechcą przyjść i poczytać, ustawiono na terenie zagrody nieopodal chałupy dawnego sołtysa Katowic, wśród niewysokich drzew owocowych.
"Obok leżaków są pieńki, na których można odłożyć torbę, książkę lub postawić butelkę z wodą czy napojem chłodzącym. Czytający nie będą więc przeszkadzać tym, którzy zechcą zwiedzić zagrodę i odwrotnie – sad za domostwem jest idealnym miejscem na chwilę czytelniczego skupienia" – wyjaśnia Marcin Gaweł z chorzowskiego skansenu.
Miejsce na strefę czytania nie jest przypadkowe – zarówno chałupa z Katowic, jak i cała zagroda zwana jest sołecką. Do dom, w którym mieszkał sołtys, należący zazwyczaj do najbogatszych członków wiejskiej społeczności - stąd można przypuszczać, że w jego domu znajdowały się książki.
"Oprócz przestrzeni do czytania, na chętnych czekać będzie niewielka, składająca się z używanych książek biblioteczka. Zbiór jest bardzo różnorodny, dlatego może zainteresować czytelników w każdym wieku – od najmłodszych do najstarszych. Dobierając lektury, myśleliśmy o tym, by każdy mógł odnaleźć w niej coś dla siebie" – dodał Marcin Gaweł.
W bibliotece zgromadzono m.in. książki dla dzieci – od wierszy Jana Brzechwy czy Juliana Tuwima, po współczesne, bogato ilustrowane serie wydawnicze. Jest znany cykl młodzieżowych powieści Małgorzaty Musierowicz czy komiksy z Asteriksem i Obeliksem. Są również dzieła autorów klasycznych, jak Adam Mickiewicz, Wiesław Myśliwski, Halina Poświatowska, Bolesław Prus, Marek Hłasko czy Aleksander Fredro, a także Henrik Ibsen, Guenter Grass, Fiodor Dostojewski, Tomasz Mann czy Gabriel Garcia Marquez.
"Ci, którzy zechcą skorzystać z biblioteczki, będą mogli je znaleźć w zabytkowym wozie znajdującym się na terenie zagrody sołtysa z Katowic. Ale można też przynieść swoją książkę i po prostu usiąść w wygodnym leżaku i zatopić się w lekturze" – podsumował Gaweł, zachęcając także zwiedzających, by dzielili się swoimi książkami, zostawiając je w wozie lub - jeśli ktoś ma ich więcej - w budynku administracji skansenu. Korzystanie z „Czytelni pod strzechą” jest bezpłatne, jest otwarta w godzinach otwarcia placówki.(PAP)
autor: Marek Błoński
mab/ amac/