XIX wiek

07.08.2019

Spacer zaułkami Rzeszowa śladami rzeszowskich Żydów – sposób na wakacje

Kogo mogła dotknąć klątwa w Sądzie Rabinackim, dlaczego jedną z rzeszowskich kamienic nazywano dmuchawą, gdzie była koszerna jadłodajnia – będzie można się dowiedzieć w czasie spaceru zaułkami Rzeszowa śladami Żydów, na który zaprasza Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna.

PROT stworzyła trasę do samodzielnej organizacji wolnego czasu w Rzeszowie, zarówno dla mieszkańców jak i turystów, w formie spacerownika rzeszowskiego pod nazwą „Dziedzictwo Rzeszowskich Żydów”.

„Wędrując od punktu do punktu dowiesz się, dlaczego jedna z kamienic w rynku nazywana była dmuchawą, kto podlegał karze klątwy w Sądzie Rabinackim, gdzie się znajdowała i jak działała koszerna jadłodajnia, co to czulent i lateks, aż wreszcie co łączy Rzeszów z amerykańskim westernem” - zachęca zastępca dyrektora Biura PROT Ewa Borowiak.

Podkreśla, że propozycja jest skierowana zarówno dla mieszkańców, jak i osób przyjezdnych. „Daj się zaprosić na spacer po zaułkach skrywających niezwykłe historie ludzi i zdarzeń, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia” – dodaje Borowiak.

Zapewnia, że miejsca na trasie, skupiające się na przeszłości zapomnianej kultury żydowskiej, zostały tak wybrane, aby zaciekawić i zachęcić do pogłębiania wiedzy „o pozornie znanych” już miejscach w Rzeszowie. „Bo warto przypomnieć o tym, że w 1869 r. Żydzi stanowili 54,5 proc. ogółu mieszkańców miasta. Na przełomie XIX i XX w. nazywano Rzeszów galicyjską Jerozolimą, a nawet żartobliwie +Mojżeszowem+. W 1899 r. w Rynku tylko ratusz nie był własnością żydowską. Żartowano wówczas, że jedynym polskim mieszkańcem rynku był Tadeusz Kościuszko, którego pomnik stoi na Rynku” – przypomina Borowiak.

Spacerownik został przygotowany w dwóch wersjach - do samodzielnego poznawania i wraz z przewodnikiem. Dla amatorów samodzielnego spacerowania przygotowano spacerowniki w formie papierowej, które można wziąć z punktów informacji turystycznej w Rzeszowie lub pobrać ze strony internetowej: www.podkarpackie.travel/zydzi-rzeszow.

Zaś ci, którzy zdecydują się na wędrówkę w towarzystwie przewodnika, zaproszeni są już w najbliższą niedzielę oraz w dwie następne. Spacer połączony będzie z degustacją zakąsek kuchni żydowskiej.

Chętni do udziału w bezpłatnym spacerze powinni się zapisywać pod numerem telefonu dostępnym na stronie www.podkarpackie.travel. PROT zastrzega, że liczba miejsc na spacerach jest ograniczona, a o udziale zadecyduje kolejność zgłoszeń.

Przedsięwzięcie zostało dofinansowane z budżetu Gminy Miasto Rzeszów. (PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL