W sobotę wieczorem pod Dzwonem Pokoju na Cytadeli odbędzie się spektakl teatralno-muzyczny „Crucem Tuam: Pre Misterium” poświęcony pamięci Artura Piotrowskiego. Twórcy poznańskiego Misterium Męki Pańskiej zmarł 12 listopada 2021 r.
Jak powiedział PAP organizator wydarzenia "Crucem Tuam: Pre Misterium", manager Fundacji Pro Posnania Andrzej Kryczka, wydarzenie ma być pewnego rodzaju hołdem dla zmarłego w ub. roku Artura Piotrowskiego i przypominać o nim w pierwszą rocznicę jego śmierci. Jak tłumaczył, będzie to z jednej strony symboliczne nawiązanie do poznańskiego Misterium Męki Pańskiej – dzieła Artura Piotrowskiego, a z drugiej strony "bardzo osobista wypowiedź jego bliskich i osób, którzy chcą go upamiętnić".
"Reżyserią i scenariuszem wydarzenia zajmuje się siostrzeniec i chrześniak Artura Piotrowskiego – Łukasz Sibrecht. W trakcie wydarzenia usłyszymy również kompozycję +Crucem Tuam Adoramus+, czyli +Krzyż Twój adorujemy+, napisaną w tym roku dla Artura przez jego siostrę - Beatę Sibrecht" – powiedział Kryczka.
Wydarzenie rozpocznie się w sobotę o godz. 18.15 przed Dzwonem Pokoju na poznańskiej Cytadeli. Kryczka podkreślił, że spektakl opierać się będzie na wybranych i najważniejszych scenach Misterium Męki Pańskiej w reżyserii Artura Piotrowskiego. Jak wskazał, "ponownie będziemy mogli przeżyć jakby zatrzymane w czasie poruszające sceny z poznańskiej inscenizacji pasyjnej".
Dodał, że mimo, iż samo Misterium Męki Pańskiej kojarzy się z innym okresem liturgicznym w kościele, to w tym przypadku wyznacznikiem i głównym powodem wyboru tej właśnie daty jest data śmierci Artura Piotrowskiego. "Pamiętajmy też, że poznańskie Misterium to nigdy nie był też tylko spektakl, a raczej, a może nawet przede wszystkim - wydarzenie duchowo-artystyczne".
W realizacji i organizacji sobotniego wydarzenia weźmie udział kilkadziesiąt osób, a także ok. 30 aktorów, wolontariusze, oraz harcerze. Poznański Chór Polihymnia pod dyrekcją Tomasza Dzięcioła i Poznański Chór Katedralny pod dyrekcją ks. Szymona Bajona wykonają w ramach spektaklu utwory dedykowane pamięci twórcy Misterium.
Po pierwszej, plenerowej części na Cytadeli, wydarzenie przeniesie się do pobliskiego kościoła pw. św. Jana Bosko w Poznaniu, gdzie o godz. 19.15 zaplanowano drugą część wydarzenia. W sakralnej przestrzeni odbędzie się m.in. finał spektaklu z premierowym wykonaniem utworu "Crucem Tuam Adoramus".
Wydarzenie zostało dofinansowane z budżetu państwa - ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Instytutu Wolności w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich.
Artur Piotrowski ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej. Posiadał gruntowne wykształcenie muzyczne jako absolwent I stopnia Szkoły Muzycznej im. Karola Kurpińskiego przy ul. Głogowskiej w Poznaniu oraz Studium Liturgiczno-Muzycznego na Papieskim Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uzyskał dyplom z zakresu Profesjonalnej Fotografii Artystycznej na Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu. Studiował także na Wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej im I.J. Paderewskiego w Poznaniu oraz w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej.
W 1997 r. otrzymał pierwszą nagrodę na Festiwalu Filmowym w Berlinie za film krótkometrażowy. W tym samym roku zdobył w austriackim Linz Brązowego Niedźwiedzia oraz drugą nagrodę na Festiwalu Filmów Niezależnych UNICA 97. Jego film "A Distant World" był pierwszą, niezależną produkcją pokazywaną w ramach Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1998 i znalazł się również w programie Polish Film Festival w Chicago.
Piotrowski był propagatorem pamięci o poznańskiej Błogosławionej Piątce; pięciu wychowankach salezjańskiego oratorium zaangażowanych w polski ruch oporu w trakcie II Wojny Światowej. Utrwalił świadectwa rodzin i przyjaciół Błogosławionej Piątki, stworzył i wyreżyserował plenerowe widowisko teatralno-filmowe poświęcone ich historii. Na podstawie zebranego materiału napisał scenariusz do filmu fabularnego, a także do filmu dokumentalnego. Ten ostatni projekt został nagrodzony na XIII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni, w październiku 2021.
Najbardziej rozpoznawalnym dziełem Artura Piotrowskiego było Misterium Męki Pańskiej. Od pierwszej edycji w 1998 roku, która powstała w ramach Duszpasterstwa Akademickiego prowadzonego przez Księży Salezjanów na poznańskich Winogradach, wydarzenie to przerodziło się w największe widowisko pasyjne w Europie, skupiające kolejne pokolenia. Liderem i inicjatorem, reżyserem i producentem tego przedsięwzięcia był przez przeszło 20 lat Artur Piotrowski.
Artur Piotrowski zmarł 12 listopada 2021 roku w wieku 46 lat. Decyzją Prezydenta RP Andrzeja Dudy, został pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz rozwoju i popularyzowania kultury chrześcijańskiej. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ mrr/