Spotkanie online wokół książki Romana Olkowskiego – pierwszej publikacji prezentującej historię i dawne zbiory Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, jednej z najważniejszych instytucji artystycznych w Polsce, obędzie się we wtorek – podało na Facebooku MKDNiS.
"W unikatowej publikacji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, poświęconej zbiorom i historii 80-letniej działalności Zachęty znalazło się ponad 900 obiektów oraz prawie 1000 zdjęć, w tym fotografie dzieł zaginionych" - napisano na Facebooku MKDNiS.
"Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie (1860-1940, 1948). Zarys historyczny i katalog zbiorów" Romana Olkowskiego to - jak podkreślono - "trzytomowe wydawnictwo, które stanowi nie tylko doskonale przygotowane kompendium wiedzy o sztuce, ale jest również nieocenionym źródłem do badań nad polskimi stratami wojennymi".
Uczestnikami dyskusji, która rozpocznie się o godz. 18 i będzie transmitowana na Facebooku Zachęty, TZSP i kanale YouTube, będą Roman Olkowski — autor książki, starszy kustosz, kierownik Działu Zbiorów w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku; dr Jolanta Miśkowiec — zastępca Dyrektora Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych MKDNiS; dr hab. Agnieszka Rosales-Rozdriguez — adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, kurator Zbiorów Sztuki Polskiej do 1914 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz dr hab. Gabriela Świtek — kierownik Katedry Teorii Sztuki Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.
Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych powołano w 1860 roku — w czasie zaborów — dla popularyzacji sztuk pięknych oraz pomocy artystom. Od roku 1900 siedzibą instytucji był zaprojektowany przez Stefana Szyllera gmach przy placu Małachowskiego, gdzie obecnie mieści się Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości warszawska Zachęta pozostała kluczowym miejscem na artystycznej mapie kraju. Najważniejsze osoby w państwie bywały na wystawach organizowanych przez TZSP, a krytycy sztuki żywo dyskutowali o prezentowanych na nich dziełach. Kres istnienia TZSP przyniosła II wojna światowa. W 1945 roku zbiory, które przetrwały wojnę, zostały przekazane do Muzeum Narodowego w Warszawie, a nazwa Zachęta utożsamiana była już tylko z dawną siedzibą Towarzystwa. Wiele dzieł z przedwojennych zbiorów TZSP zaginęło w wyniku działań wojennych i do dziś pozostaje poszukiwanymi stratami wojennymi.
Wydawcą publikacji jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.(PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ wj/