Stacjonujący w Gdyni statek-muzeum „Dar Pomorza” będzie mieć od 2020 r. iluminację. Inauguracja oświetlenia na jednym z najchętniej odwiedzanych oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego nastąpi już w sylwestra po zmroku.
"W 2020 roku, na co dzień, +Dar Pomorza+ będzie oświetlony ciepłym białym światłem, które uwypuklać będzie detale oraz szlachetną sylwetkę żaglowca" - poinformowała we wtorek rzecznik prasowy Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Aleksandra Pielechaty.
Przy ważnych okazjach iluminacja legendarnego żaglowca będzie się zmieniać.
"Biało-czerwona iluminacja zarezerwowana będzie na święta państwowe, a biało-niebieska na święta miejskie. Na różowo statek zalśni podczas Dnia Walki z Rakiem Piersi, a na niebiesko w Dniu wsparcia osób ze spektrum autyzmu. Na mecze piłkarskie Arki Gdynia żaglowiec rozbłyśnie na żółto-niebiesko, natomiast na Sylwestra i Nowy Rok wykorzystana zostanie pełna paleta barw" - wyjaśniła Pielechaty.
"Dar Pomorza" to statek-muzeum na stałe cumujący przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni. Trzymasztowa fregata o łącznej powierzchni żagli wynoszącej 2,2 tys. m kw. Najwyższy maszt jednostki ma ponad 41 m wysokości. Wyposażony w silnik pomocniczy statek mógł zabrać na pokład prawie 190 osób.
"Dar Pomorza" został zbudowany w 1909 r. w stoczni w Hamburgu jako statek szkolny niemieckiej marynarki handlowej. Po I wojnie światowej jednostkę przejęli Francuzi, którzy także chcieli ją wykorzystywać do celów szkoleniowych. Plan ten nie doszedł jednak do skutku i ostatecznie, w 1929 r., jednostkę zakupił - za 7 tys. funtów szterlingów zebranych z datków społecznych, Pomorski Komitet Floty Narodowej.
Dla upamiętnienia ofiarności Pomorzan jednostce nadano imię "Dar Pomorza". Statek został przekazany Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni. Przez 51 lat - do 1982 r., służył jako jednostka szkoleniowa. Przez ten czas odbył 102 rejsy szkolne, przepływając w sumie pół miliona mil morskich. Na jego pokładzie szkolenie przeszło ponad 13 tysięcy młodych adeptów sztuki żeglarskiej.
Po wycofaniu ze służby w 1982 r. (rolę "Daru Pomorza" przejął wtedy "Dar Młodzieży") fregata została przekazana Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku. Rok później jednostkę udostępniono do zwiedzania jako statek-muzeum. "Dar" cumuje przy nabrzeżu w centrum Gdyni, w sąsiedztwie okrętu-muzeum "Błyskawicy".(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ pat/