Religia

12.04.2019

Światowe Dni Młodzieży – kontynuacja w diecezjach

Pod hasłem „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego” będą odbywać się tegoroczne Światowe Dni Młodzieży w diecezjach, które będą kontynuacją ŚDM w Panamie – informuje PAP biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Od wielu lat Niedziela Palmowa jest przeżywana jako dzień spotkania młodych z ich biskupem oraz w łączności z papieżem, który tego dnia spotyka się z młodymi w Rzymie.

Światowe Dni Młodzieży organizowane są co dwa lub trzy lata w wymiarze międzynarodowym. Dodatkowo co roku w okolicach Niedzieli Palmowej młodzi spotykają się w swoich diecezjach z biskupem diecezjalnym. Jak wyjaśnia Karolina Błażejczyk z Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży, ponieważ w styczniu tego roku przeżywaliśmy 34. Światowe Dni Młodzieży, które obchodzone były w wymiarze międzynarodowym w Panamie, "dni w diecezjach będą kontynuacją tego wydarzenia i w wielu miejscach będą nawiązywały do hasła z Panamy oraz słów wygłoszonych tam do młodych przez Ojca Świętego Franciszka".

Jak podaje w piątek biuro prasowe episkopatu Polski, koncerty, sztuki teatralne, warsztaty muzyczne oraz konkursy z palmami to tylko niektóre z punktów programów przygotowywanych z okazji obchodzonego w Niedzielę Palmową święta młodych w polskich diecezjach. W tym roku młodzi archidiecezji warszawskiej podczas uroczystości w Świątyni Opatrzności Bożej wysłuchają m.in. świadectw uczestników i wolontariuszy ŚDM Panama 2019, będą też mieli możliwość obejrzenia multimedialnej wystawy „Śladami Jezusa”.

W archidiecezji warmińskiej odbędzie się uwielbienie z siostrami służebniczkami oraz koncert Siewców Lednicy, w diecezji tarnowskiej przed Eucharystią młodzi przejdą w radosnej procesji ulicami miasta, natomiast młodzi diecezji warszawsko-praskiej wezmą udział m.in. w grze terenowej.

W wielu diecezjach obchody Święta Młodych rozpoczynają się już w piątek lub w sobotę i potrwają dłużej niż jeden dzień. Tak jest m.in. w archidiecezji krakowskiej, gdzie w tym czasie ma miejsce trzydniowe Forum Młodych Archidiecezji Krakowskiej oraz w przypadku archidiecezji przemyskiej, gdzie od lat organizowane są trzydniowe Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej (SMAP). W diecezji siedleckiej spotkania młodych organizowane są już od marca, w różnym czasie i aż w sześciu rejonach. Natomiast w diecezji szczecińsko-kamieńskiej odbędą się one od 30 kwietnia do 3 maja. Ciekawą inicjatywą są też spotkania biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego Edwarda Dajczaka z młodymi ludźmi w 12 miastach diecezji podczas czuwań modlitewnych organizowanych we wszystkie piątki i soboty Wielkiego Postu. Kulminacją tych spotkań będzie Eucharystia w koszalińskiej katedrze w wigilię Niedzieli Palmowej.

"Warto wziąć udział w takim wydarzeniu, ponieważ spotkacie rówieśników, którzy tak jak wy są wierzący, którzy szukają Pana Boga w swoim życiu, chcą budować z Nim relację, a to jest naprawdę ubogacające, dające siłę, by w dzisiejszym świecie być misjonarzami Pana Boga” – zachęca młodych Karolina Błażejczyk. Jak dodaje, sama weźmie udział w spotkaniu w swojej diecezji. Szczegółowe programy Dni Młodzieży w poszczególnych diecezjach można znaleźć na stronach diecezji oraz na stronie internetowej www.mlodziplus.pl, która jest prowadzona przez młodych dla młodych. Administracją portalu zajmuje się Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL