Sześć medali: dwa złote, trzy srebrne i jeden brązowy zdobyli polscy uczniowie na 61. Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej (IMO 2020) - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Edukacji Narodowej. Ze względu na pandemię olimpiada odbywała się w formie zdalnej.
W roku 2020 olimpiada to ponad 600 uczestników ze 105 krajów. Przyznano 49 złotych medali, 111 srebrnych i 134 brązowych
Złote medale zdobyli: Łukasz Orski z Akademickiego LO Politechniki Wrocławskiej i Juliusz Banecki z Gdańskiego Liceum Autonomicznego.
Srebrne medale zdobyli: Radek Żak z V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, Piotr Kubaty z V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie i Kosma Kasprzak z XXXVIII Dwujęzycznego LO im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Poznaniu.
Brązowy medal zdobyła Aleksandra Kowalska z LO Sióstr Prezentek im. Jana Pawła II w Rzeszowie.
Dla Juliusza Baneckiego oraz Radosława Żaka to już kolejne medale wywalczone na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej. Juliusz Banecki zdobył srebrny medal na IMO 2019. Z kolei Radosław Żak ma już w swojej kolekcji 3 srebrne krążki zdobyte na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej. Poprzednie wywalczył w 2018 r. i 2019 r.
Medale zdobyte przez polskich uczniów dały 6. miejsce w klasyfikacji generalnej – ex aequo z drużyną z Włoch. Z krajów europejskich lepsi byli tylko uczniowie z Rosji. Tak wysokiego wyniku w klasyfikacji ogólnej Polska nie uzyskała od lat 80. XX wieku.
Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna (International Mathematical Olympiad) to najbardziej prestiżowe zawody matematyczne na świecie. Biorą w niej udział uczniowie szkół średnich z całego świata. Jest najstarszą międzynarodową olimpiadą przedmiotową.
Tegoroczna Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna - odbywała się w dniach 21-22 września; wyniki ogłoszono 28 września - nie była pierwszą olimpiadą, która w tym roku odbyła się w formie zdalnej. Ze względu na sytuację epidemiczną organizatorzy części międzynarodowych olimpiad przedmiotowych zdecydowali o przełożeniu ich na 2021 r. lub o przeprowadzeniu ich właśnie w takiej formie. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ mhr/