Wieloletni włoski eurodeputowany i dziennikarz Jaś Gawroński ofiarował w środę kard. Stanisławowi Dziwiszowi taśmy magnetofonowe, na których zarejestrował swoje rozmowy z Janem Pawłem II. Kardynał przekazał je Centrum Jana Pawła II w Krakowie.
Wywiady odbyły się w trakcie kolacji w prywatnych apartamentach Ojca Świętego w latach 1988 i 1992. Pierwsza rozmowa toczyła się po polsku, druga po włosku. Dotyczyły one aktualnej sytuacji Europy i świata, procesu obalania komunizmu, zjednoczonej Europy i roli Kościoła na świecie.
Wywiady były publikowane w prasie na całym świecie. Tuż przed 97. rocznicą urodzin Karola Wojtyły Wydawnictwo Literackie po raz pierwszy publikuje je w książce "Kolacja z papieżem i inne historie", połączone w jeden spójny tekst. Zawiera ona te fragmenty, które wcześniej były wyłączone.
"Przez lata nie zgadzałem się na wydanie tego wywiadu w całości, bo były tam zbyt osobiste wypowiedzi Ojca Świętego. Nie był to czas na publikację, ale teraz już nadszedł" – mówił w środę kard. Dziwisz. Jak wyjaśnił dziennikarzom, chodziło o te wątki, które dotyczyły osób żyjących, a których publikacja mogła komuś zaszkodzić lub kogoś urazić. "Ta książka to przyczynek do poznania wyjątkowej osobowości Jana Pawła II i piękny prezent na 97. urodziny" – dodał.
Kard. Dziwisz podkreślił, że zna rodzinę Gawrońskich od lat, a wywiady z Jasiem Gawrońskim były wyjątkowe, bo papież rozmawiał z przyjaciółmi. "Był bardzo otwarty na tematy trudne. Myślę, że wtedy nie myśleliśmy, że to wszystko będzie w książce" – powiedział były osobisty sekretarz papieża. Jak dodał w podobnym klimacie odbywały się rozmowy Jana Pawła II z ks. Józefem Tischnerem i Krzysztofem Michalskim w Castel Gandolfo.
"To jest wywiad z głową Kościoła ale nie ma w nim ani słowa o religii. Wszystko dotyczy polityki. Ja chciałem zrozumieć, jaka jest myśl polityczna Ojca Świętego" - wspominał w środę Jaś Gawroński. W rozmowie z dziennikarzami powiedział, że pierwszy wywiad z papieżem miał inny charakter niż drugi, bo Jan Paweł II podczas rozmowy w 1988 r. chciał się sam jak najwięcej dowiedzieć o sytuacji politycznej we Włoszech. "Gdy wywiad ukazał się we francuskich gazetach +Le Figaro+ i +Le Monde+ pojawiła się sugestia, że pewne jego fragmenty nie są autentyczne i papież na pewno tego tekstu nie autoryzował. Dopiero, gdy oficjalna gazeta Stolicy Apostolskiej +L’Osservatore Romano+ wydrukowała cały wywiad, to był ostateczny stempel, że jest on prawdziwy" – dodał.
Gawroński pytany o to, czy papież miał jakieś słabości, popełniał błędy powiedział, że "Jan Paweł II był za bardzo zakochany w Polsce". "Może ta jego polskość była czasami trochę za mocna" – ocenił.
Kasety z nagraniami wywiadów Gawrońskiego z papieżem: dwie małe z zapisem pierwszego wywiadu i jedna – większego formatu z nagraniem drugiego zostały podarowane kard. Dziwiszowi, a on przekazał je do archiwum Centrum Jana Pawła II w Krakowie. Jak mówił kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II ks. prałat Jan Kabziński zostaną one przeniesione na inne, bardziej nowoczesne nośniki.
W książce "Kolacja z papieżem" znalazły się także rozmowy Gawrońskiego z kubańskim przywódcą Fidelem Castro, zamordowanym w 1965 r. charyzmatycznym przywódcą czarnych muzułmanów – Malcolmem X, premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher, węgierskim filozofem György Lukácsem oraz włoskim przemysłowcem Giovanni Agnellim.
Jaś Gawroński (ur. 1936 r.) – włoski dziennikarz i polityk jest synem polskiego dyplomaty Jana Gawrońskiego i włoskiej pisarki, działaczki społecznej, Luciany Frassati, która w czasie wojny pomagała wielu ludziom w ucieczce z okupowanej Polski. Jego wuja Piera Giorgia Frassatiego, zmarłego w wieku dwudziestu czterech lat na chorobę Heinego-Medina, Jan Paweł II beatyfikował w 1990 r.
Gawroński pracował dla dziennika "La Stampa", który założył jego dziadek, był korespondentem telewizji włoskiej w Nowym Jorku, Paryżu, Moskwie i Warszawie. W 2015 roku uhonorowano go prestiżową Premio Biagio Agnes za całokształt dorobku dziennikarskiego.
Od lat osiemdziesiątych zaangażowany w politykę – zasiadał w Parlamencie Europejskim i włoskim senacie, współpracował z Silviem Berlusconim. Był także członkiem rady miejskiej Turynu i członkiem rady regionu Piemont. W latach 2011-2015 Jaś Gawroński pełnił funkcję prezesa fundacji Quadriennale w Rzymie. Zdrobniałą formę imienia – Jaś – przyjął zgodnie ze zwyczajem włoskim i zapisem w dokumentach. (PAP)
wos/ js/