Tradycyjne wesele zobaczyć będzie można w niedzielę w Poznaniu podczas 25. Święta Bamberskiego. Trzy wieki temu do stolicy Wielkopolski przybyli osadnicy z południowej Frankonii, dziś bamberskie korzenie ma wielu mieszkańców miasta.
Tegoroczna, jubileuszowa edycja święta ma być okazją do przypomnienia obrzędów związanych z tradycyjnym weselem – od zmówin przez zaślubiny do oczepin.
Uroczystości weselne rozpoczną się po południu przy Muzeum Bambrów Poznańskich, zaślubiny odbędą na Starym Rynku przez Ratuszem, a następnie orszak weselny przejedzie dorożkami po ulicach Poznania i uda się do Parku Bambrów Poznańskich na Dębcu na spotkanie z weselnikami. Oczepiny odbędą się na scenie przy muzeum, tam też na zakończenie imprezy odbędzie się koncert zespołu Dagadana.
Jak powiedział PAP Ryszard Skibiński z Towarzystwa Bambrów Poznańskich, potomkowie Bambrów przybyłych do Poznania przez 300 lat na tyle ściśle zasymilowali się z miejscową społecznością, że dziś trudno wskazać większą liczbę charakterystycznych elementów bamberskich zaślubin.
"Na pewno takim elementem są stroje. Nawet dziś zdarza się, że w bamberskich rodzinach rodzice nowożeńca czy panny młodej założą na uroczystość bamberski strój. Wiemy, że w trakcie bamberskiego wesela, w trakcie oczepin dziewczynom zdejmowano z głowy piękny, charakterystyczny kornet, noszony wyłącznie przez panny, po czym zakładano czepiec mężatki" - powiedział Skibiński.
Współcześnie osoby w odświętnych bamberskich strojach, w tym kobiety w kornetach na głowach, zobaczyć można w Poznaniu poza bamberskim świętem, podczas centralnej procesji Bożego Ciała.
Ryszard Skibiński przyznał, że trudno jest określić, jak wielu rdzennych poznaniaków ma bamberskie korzenie. Podkreślił, że zainteresowanie bamberskimi tradycjami pozostaje w Poznaniu żywe, w działania Towarzystwa Bambrów Poznańskich włączają się kolejne pokolenia.
Osadnicy z Bambergu, leżącego w południowej Frankonii (Bawaria w Niemczech), przybyli w okolice Poznania na zaproszenie władz miasta w początkach XVIII wieku i osiedlili się w podpoznańskich miejscowościach zniszczonych i wyludnionych z powodu wojen i zarazy. Przybysze szybko zasymilowali się z miejscową ludnością. Na początku XX wieku okoliczne wsie włączono do miasta i stały się jego dzielnicami. Obecnie potomkowie osadników z Bambergu stanowią integralną część poznańskiej społeczności.
Święto Bamberskie organizowane jest dla upamiętnienia rocznicy podpisania pierwszego kontraktu między miastem a przybyłymi osadnikami. Pierwszy taki kontrakt, według zachowanych dokumentów, zawarto 1 sierpnia 1719 r.(PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ ozk/