Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie wspólnie z Liptowskim Muzeum na Słowacji rozpoczęły realizację transgranicznego projektu „Polsko-słowacka akademia tradycji”. Przedsięwzięcie, które uzyskało dofinansowanie z funduszy unijnych, ma na celu ochronę i promocję dziedzictwa kulturowego regionu.
Jak przekazał dyrektor Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie Marek Bębenek, zadania zaplanowane w transgranicznym projekcie będą realizowane przez obydwie placówki muzealne w latach 2024-2026. Otrzymały one na to blisko 900 tys. euro wsparcia z programu Interreg Polska – Słowacja 2021-2027.
„Otrzymanie tego dofinansowania jest dla nas ogromnym wyróżnieniem i potwierdzeniem wartości naszych działań na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego” - podkreślili przedstawiciele placówki.
Według pomysłodawców projekt ma łączyć tradycje polsko-słowackiego pogranicza, poprzez działania mające na celu ochronę i promocję dziedzictwa kulturowego regionu.
Przedsięwzięcie ma trzy główne komponenty. Pierwszy z nich - ochrona i udostępnienie dziedzictwa materialnego pogranicza polsko-słowackiego - zakłada wykonanie przez Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie na terenie Parku Etnograficznego Krakowiaków Zachodnich rewitalizacji i zagospodarowania terenów zielonych wokół spichlerza z Bobrka z 1779 r.
Z kolei w skansenie Liptowskiego Muzeum w Przybylinie zaplanowano prace konserwatorskie i restauratorskie kościoła Maryi Panny z Liptovskej Mary, wymianę pokrycia dachu na siedmiu obiektach: wozowni z Malužiny, dworze rodziny Lehockych z Paludzy i pięciu spichlerzach z Hubovej oraz przeniesienie na teren skansenu i poddanie renowacji XIX-wiecznego spichlerza z Przybylina.
Drugi obszar działań zakłada rozszerzenie i uatrakcyjnienie oferty edukacyjno-kulturalnej skansenów w Wygiełzowie i Przybylinie skierowanej do zwiedzających. Partnerzy programu przygotują szereg komplementarnych przedsięwzięć związanych z tradycjami pogranicza, w tym rzemiosłem, rękodziełem, kulinariami, strojami, folklorem Małopolski Zachodniej i Liptowa.
Planowane jest także utworzenie nowych stałych ekspozycji: jednej poświęconej strojom ludowym Krakowiaków Zachodnich w Wygiełzowie i drugiej poświęconej przechowywaniu żywności i narzędzi w Przybylinie.
Trzeci komponent - zwiększenie świadomości i aktywności społeczności lokalnych pogranicza polsko-słowackiego w zakresie kultywowania tradycji – realizowany będzie dzięki m.in. rozwijaniu innowacyjnych form udostępniania dziedzictwa kulturowego, jakimi są tzw. „muzea na wolnym powietrzu” w Wygiełzowie i w Przybylinie oraz ich oferty edukacyjno-kulturalnej skierowanej do zwiedzających.(PAP)
rgr/ bar/