„Uczył nas wolności. Jan Paweł II w Płocku” to tytuł wystawy, która 25 października zostanie uroczyście otwarta w tamtejszym Muzeum Diecezjalnym. Na ekspozycji prezentowane będą m.in. fotografie i pamiątki związane z pobytem papieża św. Jana Pawła II w Płocku 7 i 8 czerwca 1991 r.
O wystawie "Uczył nas wolności. Jan Paweł II w Płocku" poinformowały Kuria Diecezjalna Płocka oraz PKN Orlen, który jest mecenasem zarówno samej ekspozycji, jak i Muzeum Diecezjalnego - siedziba spółki oraz jej główny zakład produkcyjny, największy kompleks rafineryjno-petrochemiczny w Polsce, znajdują się właśnie w Płocku.
"Wystawa odnosi się do historycznej już postaci św. Jana Pawła II, 30. rocznicy jego pielgrzymki do Płocka w dniach 7-8 czerwca 1991 r. oraz do historii miasta i diecezji" - podkreślił PKN Orlen w anonsie wydarzenia.
Jak wyjaśniono w informacji, na ekspozycji zostaną zaprezentowane fotografie dokumentujące przygotowania do wizyty oraz sam pobyt św. Jana Pawła II w Płocku, z uwzględnieniem najważniejszych punktów pielgrzymki. "Nie zabraknie również atrakcji multimedialnych. Do dyspozycji zwiedzających będzie film pokazujący pobyt Jana Pawła II w Płocku oraz kioski multimedialne zawierające m.in. quiz dotyczący osoby Jana Pawła II" - zapowiedział PKN Orlen.
Część ekspozycji, jak przekazano w zapowiedzi, stanowić będą także pamiątki związane bezpośrednio z osobą św. Jana Pawła II, jak np. kielich podarowany dla katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Płocku oraz szachy wykonane i podarowane dla papieża Polaka przez więźniów Zakładu Karnego w Płocku.
"Wystawa powstanie jako pierwsza w Płocku i diecezji płockiej, przywróci pamięć społeczną o sylwetce papieża Polaka Jana Pawła II, jego zasługach dla Kościoła i kraju. Wśród lokalnej społeczności przywróci pamięć o historycznym wydarzeniu, pielgrzymce papieża do Płocka" - podkreślono w informacji o przygotowywanej ekspozycji.
Papież św. Jan Paweł II przebywał w Płocku od 7 do 8 czerwca 1991 r. podczas swej czwartej pielgrzymki do Polski. Spotkał się wówczas z więźniami płockiego Zakładu Karnego – było to jedyne takie spotkanie w Polsce. W płockiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny uczestniczył następnie w nabożeństwie, podczas którego zamknął 42. synod tej diecezji.
Pierwszego dnia wizyty w Płocku w czerwcu 1991 r. św. Jan Paweł II, goszcząc już wieczorem w Domu Biskupów Płockich, rozmawiał z jego okien z wiernymi, którzy tłumnie zgromadzili się wówczas na pobliskich ulicach i skwerze. W jednym z okien biskupiej siedziby papież pojawił się też następnego dnia, żegnając się tym razem z mieszkańcami miasta i z pielgrzymami.
Od tego czasu okno to nazywane jest "Oknem papieskim". W czerwcu 2020 r., z udziałem kard. Stanisława Dziwisza, odsłonięto w nim pamiątkową mozaikę z wizerunkiem św. Jana Pawła II w geście błogosławieństwa. Mozaika przedstawia też herb papieski oraz hasło pielgrzymki papieskiej do Polski z 1991 r.: "Bogu dziękujcie, ducha nie gaście".
W czerwcu tego roku na Placu Celebry Papieskiej na błoniach Płocka, gdzie w 1991 r., św. Jan Paweł II przewodniczył uroczystej mszy świętej i wygłosił homilię, prymas Polski abp Wojciech Polak odsłonił i poświęcił pomnik w formie krzyża z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego. W uroczystości uczestniczyli biskup płocki Piotr Libera, biskup pomocniczy tej diecezji Mirosław Milewski oraz biskup senior Roman Marcinkowski, a także kapłani, siostry zakonne oraz wierni. Pomnik stanął w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się pamiątkowy obelisk.
Forma nowego upamiętnienia pobytu w Płocku św. Jana Pawła II nawiązuje do pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego z poleceniem namalowania obrazu z podpisem "Jezu, ufam Tobie", których właśnie w tym mieście w 1931 r. doznała św. Faustyna Kowalska. Kopia wizerunku Jezusa Miłosiernego była też głównym elementem ołtarza, przy którym św. Jan Paweł II odprawił mszę świętą na płockich błoniach.
Wystawa "Uczył nas wolności. Jan Paweł II w Płocku" w tamtejszym Muzeum Diecezjalnym będzie dostępna dla zwiedzających od 26 października - od wtorku do piątku w godz. 10.30-14., a także w soboty w godz. 10.-16. (PAP)
mb/ aszw/