Caritas Polska, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych to laureaci tegorocznej nagrody Benemerenti, przyznawanej przez Ordynariat Polowy Wojska Polskiego. Wyróżnienia wręczono w sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie.
W katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie w sobotę odbywała się gala, na której wręczono nagrody Benemerenti, przyznawane przez Ordynariat Polowy Wojska Polskiego.
Kapituła uhonorowała Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych (DGRSZ) za "profesjonalne przygotowywanie jednostek wojskowych do skutecznego działania w obliczu zagrożeń bezpieczeństwa Polski oraz udzielanie wsparcia wojskowego i humanitarnego Ukrainie w wojnie wywołanej przez Rosję". Dowództwo doceniono również za "obronę nienaruszalności granicy Unii Europejskiej i NATO z Białorusią".
W laudacji bp Lechowicz wskazał że DGRSZ "swoje odpowiedzialne zadania realizuje w duchu chrześcijańskim, kierując się zasadami opartymi na Ewangelii i jednocześnie na tradycji oręża polskiego, streszczonej w zawołaniu umieszczonym na sztandarze DGRSZ, poświęconym w minionym roku w katedrze polowej: +Bóg, Honor, Ojczyzna+".
Za Janem Pawłem II powiedział, że "służba wojskowa jest nie tylko zawodem czy obowiązkiem". "Musi być także wewnętrznym nakazem sumienia, nakazem serca".
"Słowa te uosabiają wszystkie te wartości, które są nam bliskie" – powiedział, odbierając nagrodę dowódca generalny RSZ gen. Jarosław Mika.
Caritas Polska otrzymał nagrodę za "organizowanie pomocy osobom najbardziej potrzebującym wsparcia duchowego i materialnego; niesienie pomocy humanitarnej w krajach dotkniętych biedą oraz zbrojnymi i naturalnymi katastrofami, za zaangażowanie w pomoc uchodźcom i ofiarom wojny w Ukrainie oraz współpracę z Caritas Ordynariatu Polowego".
W laudacji bp Lechowicz zwrócił uwagę, że Caritas Polska to "jedyna na świecie organizacja charytatywna działająca w strukturach wojska". Powiedział, że "w ubiegłym roku wartość wsparcia finansowego przekazanego przez Caritas Polska na działania Caritasu Wojskowego wyniosła niespełna pół miliona złotych".
Zwrócił uwagę, że dzięki Caritasowi "na Ukrainę trafiły m.in. żywność, leki, artykuły higieniczne i generatory prądu o wartości ponad 200 mln zł".
Wyraził wdzięczność za przykład, który "kształtuje wyobraźnię miłosierdzia w naszym społeczeństwie".
Kapituła uhonorowała także Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych "za zapewnianie niezbędnej pomocy walczącym o niepodległość Polski i ofiarom represji, pielęgnowanie pamięci o chwale polskiego oręża, działalność edukacyjną i formacyjną oraz współpracę z ordynariatem polowym w nadawaniu uroczystościom charakteru religijnego".
"Wspomnienie chlubnych wydarzeń z dziejów walki o suwerenność Polski jest okazją do promowania niesfałszowanej historii i przypominania szlachetnych postaci, niejednokrotnie o życiorysach naznaczonych prawdziwym heroizmem" – wskazał w laudacji bp Lechowicz. Życzył "energii w budowaniu polskiego kodu kulturowego na fundamencie prawdy historycznej i w trosce o zasłużonych dla wolności i niepodległości naszej ojczyzny".
"Nasza misja to przejąć sztandar niepodległości od tych, którzy nieśli go przez lata dumnie i wysoko, nieść dumnie i wysoko teraz i przekazać go kolejnym pokoleniom tak, aby naród trwał a Rzeczpospolita była wieczna" – powiedział, odbierając nagrodę szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk.
Laureaci otrzymali dyplomy i szklane statuetki, które przedstawiają warszawską katedrę polową Wojska Polskiego, i medale Milito pro Christo (Walczę dla Chrystusa), przyznawane za "dawanie świadectwa i zabieganie o to, aby duch Chrystusowy przemieniał duszę narodu oraz kształtował postawy społeczne ludzi polskiej ziemi".
Nagrody Benemerenti (dobrze zasłużonym) Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego przyznawane są od 1995 r. osobom i instytucjom, które dają świadectwo najwyższych wartości, jakimi w życiu jednostki i społeczeństwa są prawda i sprawiedliwość. W 2001 r. biskup polowy Sławoj Leszek Głódź ustanowił medal Milito pro Christo, przyznawany osobom, które się zasłużyły dla duszpasterstwa wojskowego. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/