Kolejne cenne rękopisy ze zbioru Biblioteki Kapituły Kolegiackiej w Opatowie (Świętokrzyskie) zostaną odrestaurowane. Do konserwacji wytypowano dwa inkunabuły z XV w. w tym Biblię z 1479 r. To dzieła o znaczeniu ogólnopolskim - podkreślił konserwator Wojciech Broda.
Prace konserwacyjne dokumentów rękopiśmiennych zostały podjęte w ubiegłym roku przez księdza Michała Spocińskiego, proboszcza parafii świętego Marcina w Opatowie. Dotychczas udało się zabezpieczyć kilkanaście cennych dokumentów.
Tym razem prace obejmą m.in. unikatowe manuskrypty z XV w. Jak poinformował PAP Wojciech Broda, który koordynuje projekt konserwacji, są to dzieła o znaczeniu ogólnopolskim. Wytypowany do konserwacji zestaw obiektów jest w bardzo złym stanie, co decydowało wraz z wartością historyczną o tym wyborze – obiekty te są szczególnie zagrożone, a jednocześnie unikatowe.
„Niezwykle cenną częścią tego zestawu są dwa książkowe manuskrypty średniowieczne z XV w., jeden z nich z zapisami XIV-wiecznymi, nieznane ani nierejestrowane naukowo. Dwa inkunabuły z XV w. w tym Biblia z 1479 r. w formacie duo z drukiem dwuszpaltowym i bogatymi kolorowanymi inicjałami oraz jeden starodruk z XVI w.” – podkreślił Broda.
Działania te prowadzone są w ramach Programu Rządowego Wspieranie Działań Muzealnych. Projekt otrzymała dotację ze środków finansowych pochodzących z Funduszu Promocji Kultury Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 100 tys. zł, a całkowity koszt zadania ma wynieść ponad 122 tys. zł. Parafia nie posiada własnej pracowni konserwatorskiej. Wykonanie konserwacji powierzono pracowni Versum Anna Szlasa-Byczek.
„Dotychczasowe działania konserwatorskie doprowadziły do odzyskania dla kultury naszego kraju 19 niezwykle cennych dla historii miasta i całego regionu dokumentów rękopiśmiennych, sygnowanych przez królów, papieży i książąt” – dodał.
Zasób biblioteczny nie jest udostępniany publiczności. Efekt działań konserwatorskich zostanie zaprezentowany w formie elektronicznej na stronie Biblioteki Kapitulnej www.bibliotekakapitulna.pl.
„Umieścimy tam fotografie stanu zachowania obiektów, w trakcie prac konserwatorskich i po ich wykonaniu wraz z dokumentacją konserwatorską. Pozwoli to szerszej publiczności, mieszkańcom oraz zainteresowanym osobom zapoznanie się ze skarbami kultury” – zaznaczył Broda.
Dodał, że kolekcja jest przykładem kultury piśmiennej starego Opatowa, ważnego miasta sejmikowego oraz szerzej - dziedzictwa kulturowego jednej z najstarszych kolegiat romańskich w Polsce. Obejmuje rękopisy w tym: XII Księga Historii Polski Jana Długosza oraz Dzienniki Kapituły Opatowskiej od 1562 r. Jest też 26 inkunabułów, 49 woluminów druków XVI-wiecznych, 51 z XVII w. oraz druki XVIII-wieczne.
Biblioteka i archiwum Kapituły Kolegiaty w Opatowie pw. Św. Marcina z Tours jest częścią zabytkowego zespołu, który otrzymał miano „Pomnika Historii”. (PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga
wdz/ dki/