Uniwersytet Papieski Jana Pawła II włączy się w przygotowania do uroczystości beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej – pielęgniarki, prekursorki domowej opieki nad chorymi. Uczelnia zorganizuje m.in. międzynarodowe sympozjum i będzie odpowiadać za obsługę medialną tego wydarzenia.
Beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej nastąpi 28 kwietnia. Mszy w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach będzie przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato. Jak szacują organizatorzy, do sanktuarium może przybyć kilkadziesiąt tysięcy osób, także chorzy i niepełnosprawni.
W czwartek rektor UPJP II ks. prof. Wojciech Zyzak i przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej bp Jan Zając podpisali list intencyjny dotyczący współpracy.
"Hanna Chrzanowska to postać niezwykła – siostra naszego Boga. W 2016 r. obchodziliśmy rok brata naszego Boga - Brata Alberta i pięknie się składa, że w tym roku w całej Polsce będzie jaśnieć postać Hanny Chrzanowskiej. Jak podkreślają wszyscy starsi księża, ona ich przez lata przygotowywała do posługi ludziom chorym" – mówił w czwartek dziennikarzom rektor UPJP II ks. prof. Wojciech Zyzak.
Bp Jan Zając podkreślił, że beatyfikacja to akt urzędowy Kościoła i dobrze, że uczelnia włącza się w ukazanie postaci przyszłej błogosławionej Hanny Chrzanowskiej.
Na 12 kwietnia w auli Uniwersytetu Papieskiego zaplanowano międzynarodowe sympozjum "Życie i dzieło Hanny Chrzanowskiej" z udziałem m.in. osób, które zajmują się praca socjalną, opieką hospicyjną i paliatywną, duszpasterstwem chorych.
Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej uczelni ma odpowiadać za promocję i obsługę medialną uroczystości, a połączone chóry: "Psalmodia" i chór Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej przygotują oprawę muzyczną uroczystości. Wiadomo, że zabrzmi muzyka Henryka Jana Botora oraz inne utwory skomponowane specjalnie na tę okazję.
Hanna Chrzanowska (1902-1973) była pielęgniarką, nauczycielką i wykładowcą w szkołach pielęgniarstwa. Redagowała pierwsze w Polsce czasopismo branżowe dla pielęgniarek "Pielęgniarka Polska" i uczestniczyła w przygotowaniu uchwalonej przez Sejm w 1935 r. Ustawy o pielęgniarstwie.
Podczas II wojny światowej pracowała w Radzie Głównej Opiekuńczej, opiekując się uchodźcami, więźniami i przesiedlonymi oraz osieroconymi dziećmi, w tym dziećmi żydowskimi, poszukując dla nich rodzin zastępczych i bezpiecznych miejsc pobytu. Po wojnie kierowała działem pielęgniarstwa społecznego w Uniwersyteckiej Szkole Pielęgniarek i Higienistek w Krakowie. W USA zapoznała się z metodami pracy tamtejszych pielęgniarek szpitalnych i społecznych.
Chrzanowska była prekursorką opieki domowej nad obłożnie chorymi, samotnymi i opuszczonymi. Organizowała ją, korzystając z sieci duszpasterstwa parafialnego, w czym wspierał ją ówczesny metropolita krakowski abp Karol Wojtyła. Zmarła w Krakowie 29 kwietnia 1973 r. Została pochowana na cmentarzu Rakowickim. W 2016 r. jej szczątki przeniesiono do kościoła św. Mikołaja.
Proces beatyfikacyjny Hanny Chrzanowskiej rozpoczął się w 1998 r. 30 września 2015 r. papież Franciszek potwierdził dekret o heroiczności cnót Chrzanowskiej, a w lipcu zeszłego roku papież zatwierdził dekret beatyfikacyjny. Za cud dokonany za wstawiennictwem Chrzanowskiej zostało uznane uzdrowienie w 2001 r. mieszkanki Krakowa po rozległym wylewie krwi do mózgu. Uzdrowiona wówczas kobieta zmarła 10 lat później z zupełnie innego powodu - chłoniaka.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ karo/