Upamiętnienie tablicami informacyjnymi miejsc, gdzie w 1920 r. na barykadach odpierano atak bolszewików, i przypomnienie rzeźbą Jezusa Miłosiernego mszy świętej z 1991 r., którą odprawił papież św. Jan Paweł II, to m.in. projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego Płocka.
W ramach tegorocznej, dziewiątej edycji tego przedsięwzięcia, wpłynęło tam w sumie 59 inicjatyw. Jak informuje Urząd Miasta Płocka, do 7 września przedstawiona zostanie lista ostatecznie zakwalifikowanych projektów, na które będzie można oddać głos – głosowanie planowane jest od 28 września do 11 października.
Jednym z projektów, które zgłoszono do obecnej odsłony budżetu obywatelskiego jest "Płock miasto bohater – szlakiem płockich barykad". Jego autorzy przypominają, że w tym roku mija 100 lat od obrony tego miasta przed armią bolszewicką. Jak wyjaśniają, projekt zakłada m.in. ustawienie informacyjnych tablic w miejscach, gdzie znajdowały się barykady obrońców, a także stworzenie map przewodników, strony internetowej oraz interaktywnej aplikacji mobilnej, które będą przybliżać historyczne wydarzenia z sierpnia 1920 r.
Innym projektem zgłoszonym do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego jest upamiętnienie wizyty w Płocku papieża Polaka w czerwcu 1991 r. Autorzy tej inicjatywy zwracają uwagę, że w 2021 r. minie 30 lat od mszy świętej, którą na tamtejszym placu Celebry Papieskiej odprawił św. Jan Paweł II. Pomysłodawcy proponują, aby miejsce to upamiętnić bogatszą i okazalszą artystycznie formą niż dotychczas poprzez ustawienie rzeźby Jezusa Miłosiernego, nawiązującej do ówczesnego ołtarza papieskiego.
Jak informował wcześniej prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, pula pieniędzy przeznaczona na przedsięwzięcia, które w ramach dziewiątej odsłony budżetu obywatelskiego mają być realizowane od 2021 r. to 5 mln 650 tys. zł. Wyniki głosowania nad inicjatywami, które po zgłoszeniu muszą przejść weryfikację pod względem formalno-prawnym, ogłoszone zostaną do 23 października.
Wśród 59. projektów, które zgłoszono w tym roku do płockiego budżetu obywatelskiego, oprócz inicjatyw historycznych, znalazły się równie takie, jak np. budowa wieży oczyszczającej powietrze przy wykorzystaniu technologii jonizacji, budowa wież lęgowych dla jerzyków, które mają zwalczać uciążliwe jętki i ochotki, a także stworzenie Parku Wodnego nad miejskim Zalewem Sobótka czy zakup sprzętu ratowniczego dla ochotniczych straży pożarnych. Zgłoszono też projekty, dotyczące budowy bądź rozbudowy osiedlowych placów zabaw oraz wzbogacenia infrastruktury wypoczynkowej bulwarów nad Wisłą, m.in. w ramach inicjatywy "Nadwiślańska strefa relaksu" i "Płocki hamak miejski".
W ramach dotychczasowych ośmiu edycji płockiego budżetu obywatelskiego wybrano do realizacji 102 projekty, z których 71 już wykonano, a 26 jest w trakcie realizacji lub w fazie przygotowania – kilka projektów zostało zawieszonych, np. ze względów technicznych albo wycofanych. (PAP)
mb/ joz/