Mszą św. w Katedrze Polowej WP uczczona została 98. rocznica powstania Muzeum Wojska Polskiego, które zostało powołane 22 kwietnia 1920 r. dekretem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dokument ten został odczytany w czasie obchodów upamiętniających rocznicę powstania placówki.
"Wielka nasza tradycja wojskowa oraz świetny rozkwit wojskowości polskiej w dobie obecnej domagają się poważnej instytucji muzealnej, która będąc świątynią sławy oręża polskiego i skarbnicą nieśmiertelnego ducha rycerskiego, służyć będzie jednocześnie ku naukowemu pogłębieniu i rozwojowi wszystkich gałęzi wiedzy wojskowej w znaczeniu współczesnem. Czyniąc zadość powyższej potrzebie, powołuję do życia w Warszawie Muzeum Wojska, jako centralną instytucję muzealną wojskową w Polsce" - głosi dekret.
"Szanowna dyrekcjo, drodzy pracownicy Muzeum Wojska Polskiego, miejcie świadomość waszej pracy. Ona bez wątpienia jest służbą ojczyźnie. Wasza praca ma jakiś rys kapłaństwa, a więc pracy w jakiś sposób namaszczonej, odpowiedzialnej" - powiedział podczas mszy św. ks. płk Zbigniew Kępa w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.
Po mszy przedstawiciele muzeum złożyli wieniec przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego.
"Pamiętajmy o tym, że marszałek Piłsudski był tym człowiekiem, poktóry wołał do istnienia niepodległe Państwo Polskie, który obwieścił światu niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej po 123 latach niewoli" - powiedział dyrektor MWP dr Adam Buława, przypominając zasługi założyciela muzeum. Dodał, że "Głowa państwa polskiego, człowiek, który miał za zadanie realizować wielkie plany wojskowe pamiętał o tradycji, pamiętał o historii, pamiętał o tym właśnie wątku, który jest dla nas tak ważny, czyli tradycji rycerskiej, historii militarnej".
"Dziękuję panu marszałkowi za powołanie nas do istnienia. Jesteśmy naprawdę za to wdzięczni. Ojciec ojczyzny jest jednocześnie ojcem założycielem MWP. Czujemy się z tego faktu dumni" - powiedział.
Dyrektor mówił też o planach dotyczących przyszłości instytucji. "Na 2021 r. planujemy otwarcie pawilonu, w którym znajdzie się godna żołnierza polskiego ekspozycja naszych dziejów poczynając od czasów Piastów, a kończąc na okresie podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej" - powiedział Buława.
W niedzielę sale ekspozycyjne muzeum otwarte są dla zwiedzających. Można obejrzeć m.in. wystawę "My, Kobiety Żołnierze…", objętą Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy oraz "Błękitna Armia. Dla Ciebie Polsko i dla Twojej Chwały". W sali Sobieskiego przygotowany został punkt z uzbrojeniem z okresu średniowiecza i XVII w.
W parku plenerowym zorganizowano piknik historyczny, w czasie którego grupy rekonstrukcji historycznej prezentowały m.in. samochody pancerne "Chwat", Ford-T oraz FAI-202. Utworzono też punkt szycia opasek powstańczych i kokard narodowych na maszynach epokowych z 1918 r., warsztaty z obsługi naziemnej linii łączności z 1918 r., polowy szpital wojskowy oraz pokaz mody "Kobiety w Wojsku".(PAP)
autor: Olga Łozińska
oloz/ mhr/