W tym roku główne uroczystości ku czci patrona Płocka (Mazowieckie) św. Zygmunta, króla Burgundii i męczennika, zostaną połączone z obchodami święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i odbędą się w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja – poinformowała płocka kuria diecezjalna.
W informacji o tegorocznych uroczystościach ku czci św. Zygmunta przypomniano, że są one obchodzone są w Płocku zawsze w niedzielę po 2 maja, a patron tego miasta jest zarazem patronem tamtejszej parafii katedralnej i kapituły katedralnej płockiej.
W niedzielę 2 maja o godz. 17.00 w katedrze odbędą się nieszpory poprzedzające tegoroczne uroczystości a w poniedziałek 3 maja o godz. 10.00 główna msza święta pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji płockiej Mirosława Milewskiego, prepozyta kapituły katedralnej płockiej. Kazanie wygłosi ks. prał. prof. dr hab. Daniel Brzeziński z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
W zaproszeniu na uroczystości, które transmitowane będą na antenie Katolickiego Radia Diecezji Płockiej, bp Milewski podkreślił, że ten rok obfituje w wiele ważnych dla Płocka rocznic. 22 lutego obchodzono 90. rocznicę pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego św. Faustynie, 10 kwietnia stulecie odznaczenia miasta Krzyżem Walecznych, a 7 i 8 czerwca będzie wspominany pobyt św. Jana Pawła II w Płocku przed 30 laty. Wspomniał zarazem, że w tym roku mija również 230 lat od uchwalenia Konstytucji 3 maja.
"Za wstawiennictwem św. Zygmunta pragniemy dobremu Bogu za te wydarzenia podziękować. Jednocześnie będziemy prosić o rychłe przezwyciężenie trwającej pandemii" – podkreślił bp Milewski.
Płocka kuria zaznaczyła, że wciąż aktualne są ograniczenia, z których wynika m.in., że w katedrze może przebywać jedna osoba na 20 metrów kwadratowych.
W skarbcu katedry w Płocku jest relikwiarz ze szczątkami św. Zygmunta. Ufundował go w XIV w. król Kazimierz Wielki jako wotum dziękczynne za uzdrowienie. Podczas uroczystości ku czci patrona miasta relikwiarz ten w formie hermy, czyli popiersia, jest wystawiany w prezbiterium świątyni – hermę wieńczy piastowski złoty diadem wysadzany szafirami, rubinami i perłami.
Św. Zygmunt był królem Burgundii w latach 516-524. Jego rządy przerwało zabójstwo syna Sigeryka z pierwszego małżeństwa, do czego namówiła władcę jego druga żona. Pokutując, Zygmunt wstąpił do klasztoru, który opuścił, aby bronić swego kraju, gdy król Ostrogotów Teodoryk Wielki – dziadek Sigeryka – wypowiedział Burgundii wojnę. Po przegranej Zygmunt został schwytany. Zginął wrzucony do studni wraz ze swoją rodziną. Według tradycji woda w studni nabrała cudownej mocy uzdrawiania chorych, a Zygmunta zaczęto porównywać do starotestamentowego króla Dawida, który również odpokutował popełnione czyny.
Męczeńską śmierć Zygmunta upowszechnił zakon benedyktynów, doprowadzając w XII w. do jego kanonizacji. Relikwie św. Zygmunta sprowadził do stolicy swego biskupstwa w Płocku w 1166 r. biskup Roch Werner. W XVI w. biskup płocki Erazm Ciołek wprowadził do herbu tej diecezji barwy niebiesko-złote, nawiązujące do godła Burgundii i symbolicznie podkreślające związek św. Zygmunta z Płockiem, a także z całym Kościołem.
Kapituła katedralna płocka istnieje nieprzerwanie od XI w. Jej powstanie wiąże się z utworzeniem przez legatów papieża Grzegorza VII w 1075 r. pierwszego biskupstwa na Mazowszu, czyli diecezji płockiej – na czele kapituły, jako jej przewodniczący, stoi prepozyt. (PAP)
mb/ joz/