Wydarzenia literackie, warsztaty miejskiego ogrodnictwa, pokazy filmowe, koncerty oraz spacery – na żywo i online – zaplanowano w ramach V edycji letniego programu kulturalno-edukacyjnego stołecznego Muzeum POLIN pn. „Łąka Leśmiana”, który rozpoczyna się w sobotę.
Program potrwa przez całe wakacje do 31 sierpnia. „W tym roku, po raz piąty już, zapraszamy na Łąkę Leśmiana pod Muzeum POLIN na Muranowie. Przygotowaliśmy przebogaty program wydarzeń rekreacyjno-kulturalnych, różnych imprez i interesujących, mamy nadzieję, propozycji na lato (…) I tak jak w zeszłym roku przygotowaliśmy program na Łące w plenerze i program online, z którym możemy docierać do każdego zakątka Polski” – mówi kierowniczka działu edukacji, pełnomocniczka dyrektora ds. strategii Muzeum i działalności edukacyjno-kulturalnej Łucja Koch.
Koordynatorka „Łąki Leśmiana” Marta Sarnowska podkreśla, że „po pandemii, którą mam nadzieję, mamy już za sobą” szczególny nacisk położono na wydarzenia poświęcone relaksacji. „W związku z tym zaprosiliśmy do współpracy Polski Instytut Mindfulness, który przygotował specjalny cykl poświęcony uważności. Jak co roku będziemy spotykać się na jodze, ćwiczeniach dla seniorów oraz sadzeniu łąki wspólnie z Łukaszem Skopem. Obejrzymy także filmy poświęcone twórcom Pollywood. Pokazy odbywać się będą zarówno na skwerze Willy’ego Brandta, jak i w kinie Muranów” – zapowiada.
„Agnieszka Matan i Grzegorz Uzdański przygotowali stand-upy, podczas których w humorystyczny sposób przybliżą sylwetki polskich Żydów i Żydówek. Zaprosimy także na spacery miejskie oraz warsztaty dla rodzin, zaś program otworzy, jak i zamknie, koncert zespołu Tęskno, który przygotował w tym roku nowe aranżacje wierszy Zuzanny Ginczanki” – dodaje Sarnowska.
"Łąkę Leśmiana" rozpoczną sobotnie warsztaty z miejskim ogrodnikiem Łukaszem Skopem z bloga @BezOgródek, który przybliży rośliny występujące w poezji Bolesława Leśmiana. Uczestnicy dowiedzą się również jak sadzić, pielęgnować i wykorzystywać poszczególne gatunki roślin.
Wieczorem odbędzie się pokaz filmów pt. "Gwiazdy Pollywood" w kinie Muranów. Ma to być „spotkanie na ekranie z wybitnymi twórcami filmowymi o polsko-żydowskich korzeniach, których filmy rozpoznawalne są niemal na całym świecie, a część z nich miało ogromny wkład w budowanie potęgi Hollywood”.
W niedzielę zaplanowano koncert online zespołu Tęskno. Jak zaznaczają przedstawiciele Muzeum, to „nagradzany, unikalny projekt wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów Joanny Longić. Marzycielskie kompozycje z pogranicza alternatywnego popu będą zapowiedzią relaksującej atmosfery pozostałych łąkowych wydarzeń”.
Tegorocznym inicjatywom ma patronować nie tylko Bolesław Leśmian, ale szersze grono pisarzy, artystów, filmowców i naukowców m.in. Julian Tuwim, Józef Agnon i Billy Wilder, prezentowanych w galerii "Dziedzictwo" wystawy stałej Muzeum POLIN. Muzealni przewodnicy poprowadzą spacery śladem Leśmiana, a najmłodsi wraz z opiekunami będą mogli wziąć udział w cotygodniowych spotkaniach z bohaterami wierszy Tuwima.
Projekt inspirowany twórczością Bolesława Leśmiana pod nazwą "Łąka Leśmiana" Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zainicjowało w 2017 r., w okrągłą rocznicę urodzin i śmierci poety (1877-1937). Jak podkreślają przedstawiciele placówki to „plenerowa instalacja na zielonym skwerze przy Muzeum POLIN na Muranowie, która jest miejscem spotkań, wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych”.
Szczegółowe informacje o programie dostępne są na https://polin.pl/pl/laka-lesmiana-2021. (PAP)
autor: Anna Kondek-Dyoniziak
akn/ dki/