Industriada, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego, rozpoczęła się w sobotę w 29 miastach regionu. Na 15. edycję festiwalu, który w ostatnich latach stał się świętem łączącym zróżnicowany historycznie i kulturowo region, przygotowano 423 wydarzenia w 47 obiektach.
Oficjalne otwarcie tegorocznej Industriady zorganizowano w sobotę w południe w zabytkowym osiedlu Nikiszowiec w Katowicach. Na wzór tradycyjnych obchodów ważnych wydarzeń, jak Barbórka, przez Nikisz przeszła orkiestra dęta kopalni Wieczorek.
Reprezentujący marszałka regionu, który jest właścicielem marki szlaku i święta, poseł KO Borys Budka nawiązał do motywu tegorocznych obchodów mówiącego o "byciu razem", odnosząc go też do 20-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.
"Jesteśmy bardzo dumni z tego, że Śląsk, woj. śląskie, ma się czym pochwalić, a środki europejskie przez te ostatnie 20 lat pomagały rewitalizować także właśnie te magiczne miejsca. 15 lat Industriady i 20 lat Polski w Unii Europejskiej to czas, by podsumować, jak dużo dzięki obecności Unii zmieniło się na korzyść" - mówił.
Happening rozpoczynający tegoroczną Industriadę odbył się już w piątek wieczorem na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, która jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Finał zaplanowano w sobotę wieczorem w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu.
"Szlak zabytków przemysłowych to jedna z najlepszych wizytówek naszego regionu. Możemy gościom, którzy przyjeżdżają do nas z całej Polski i z całego świata, pokazywać, jak pięknym miejscem jest nasze województwo, jak to piękne miejsce może się zmieniać jeszcze, m.in. dzięki środkom europejskim, ale przede wszystkim dzięki naszej wspólnej ciężkiej pracy" - dodał Budka.
Dyrektor koordynującego funkcjonowanie szlaku i organizację święta Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu Bartłomiej Szewczyk zachęcał do odwiedzenia strony industriada.pl i znalezienia ciekawych wydarzeń jeszcze w sobotę lub zainteresowania się ofertą szlakowych obiektów w kolejnych dniach i tygodniach.
Pytany przez dziennikarzy, dla kogo jest Industriada, Szewczyk odpowiedział, że właściwie dla wszystkich, choć w tym roku ze względu na zbieżność dat z 1 czerwca, szczególnie dla rodziców z dziećmi.
"Ale generalnie Industriada jest dla miłośników zabytków techniki, industrialu i historii Śląska. Również jest dla tych, którzy na co dzień niespecjalnie się tym interesują, ale chcą przyjść, zobaczyć coś ciekawego. Może to właśnie moment, w którym historia Śląska, przemysłu na Śląsku, zainteresuje i zachęci, żeby odwiedzić resztę obiektów szlakowych" - uściślił dyrektor zabrzańskiego muzeum.
Happening rozpoczynający tegoroczną Industriadę odbył się już w piątek wieczorem na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, która jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Finał zaplanowano w sobotę wieczorem w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu.
Podczas festiwalu można m.in. wziąć udział w spacerze po terenie likwidowanej kopalni Wujek w Katowicach, popłynąć w rejsie biesiadnym w stylu balu kapitańskiego na Kanale Gliwickim, zobaczyć dawne ośrodki hutnicze w Ustroniu i wysłuchać koncertu życzeń w wykonaniu orkiestry kopalni Wieczorek na Nikiszu.
Uczestnicy Industriady mogą korzystać z darmowych przejazdów Kolejami Śląskimi na terenie całego województwa śląskiego (na podstawie rezerwacji na stronie internetowej przewoźnika). Święto Szlaku Zabytków Techniki (i sam Szlak) koordynuje Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które jest instytucją kultury Urzędu Miasta Zabrza, współprowadzoną przez samorząd woj. śląskiego. (PAP)
mtb/ js/ ral/