Centrum Dawnych Technik Garncarskich powstanie w Bolesławcu w ramach projektu „Centra dawnych rzemiosł na szlaku Via Fabrilis”. Centrum powstanie w garncarni przy ulicy Widok, mającej charakter zabytku techniki.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Bolesławcu Agnieszka Gergont, komitet monitorujący program współpracy nadgranicznej Interreg V-A Republika Czeska - Polska zatwierdził dofinansowanie projektu „Centra dawnych rzemiosł na szlaku Via Fabrilis” w wysokości 2,4 mln euro. Partnerami projektu są Gmina Miejska Bolesławiec, Gmina Miejska Kłodzko i Miasto Jaromer.
W ramach projektu planowane jest utworzenie w miastach partnerskich trzech centrów popularyzujących dawne rzemiosła. „Centra związane będą z zabytkowymi obiektami, w których przeprowadzone zostaną prace renowacyjne i adaptacyjne. Oprócz tych działań przewidziano powstanie czterech stałych ekspozycji i zorganizowanie siedmiu tematycznych wystaw czasowych” – wyjaśniła Gergont.
W Bolesławcu zostanie przeprowadzona modernizacja zabytkowej garncarni przy ulicy Widok i przystosowanie jej do funkcji Centrum Dawnych Technik Garncarskich. Jak tłumaczyła rzeczniczka, obiekt w ciągu ostatnich 25 lat był nieużytkowany lub użytkowany jedynie częściowo. „Planowane prace konserwatorsko-budowlane mają na celu wyeksponowanie walorów zachowanego pieca garncarskiego jako zabytku techniki, poprawę jego stanu technicznego oraz stworzenie przestrzeni do realizacji warsztatów z zakresu technik dawnego garncarstwa oraz projektów wystawienniczych” – powiedziała rzeczniczka.
W ramach projektu zorganizowane zostaną także działania promujące szlak turystyczny „Via Fabrilis”, m.in. poprzez organizację warsztatów i pokazów w różnych punktach znajdujących się na nowej, liczącej ok. 250 km części szlaku. Projekt przewiduje także przeprowadzenie działań promocyjnych i informacyjnych dla 38 instytucji związanych z dawnymi rzemiosłami: 22 po stronie polskiej i 16 po stronie czeskiej.
Całkowity koszt projektu „Centra dawnych rzemiosł na szlaku Via Fabrilis” wyniesie 3,4 mln euro. Wartość projektu w części dotyczącej Bolesławca to 1,4 mln euro. Realizacja projektu rozpocznie się w kwietniu, a jego zakończenie planowane jest w grudniu 2021 r. (PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/aszw/