Polska po 1989 roku

21.01.2016 aktualizacja 18.07.2016

W czasie ŚDM kopalnia soli "Wieliczka" otwarta także w nocy

Wieliczka - kaplica pw. Jana Pawła II. Fot. PAP/J. Bednarczyk Wieliczka - kaplica pw. Jana Pawła II. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Z myślą o pielgrzymach uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży Kraków 2016 Kopalnia Soli "Wieliczka" w dniach od 18 lipca do 7 sierpnia wydłuża godziny jej otwarcia. W przypadku wzmożonego zainteresowania pielgrzymów kopalnia będzie otwarta przez całą dobę.

Zgłoszeń przybywa, z aktualnych danych wynika, że ostatni pielgrzymi w wyznaczonych dniach mogą zjechać do kopalni po godz. 21, a wyjadą tuż przed północą. W miarę napływu dalszych zgłoszeń terminy zwiedzania będą wydłużane. Pielgrzymi zamawiają bilety za pośrednictwem serwisu on-line na stronie wielickiej kopalni (www.kopalnia.pl).

Tury organizowane będą w języku polskim oraz sześciu językach obcych, czyli angielskim, włoskim, francuskim, hiszpańskim, rosyjskim oraz niemieckim.

Uruchomione zostały także specjalne numery telefonów, pod którymi pielgrzymi mogą uzyskać wszystkie informacje niezbędne do zaplanowania i zorganizowania podziemnej wycieczki.

Kopalnia Soli "Wieliczka" udostępniona jest do zwiedzania w sezonie letnim w godz. od 7.30 do 19.30 i od godz. od 8.00 do 17.00 w sezonie zimowym. Zwiedzanie kopalni odbywa się pod opieką ponad 400 przewodników, oprowadzających turystów w kilkunastu językach obcych.

Istnieje także możliwość rezerwacji przewodnika w języku japońskim, szwedzkim, greckim, tureckim, litewskim, albańskim oraz niderlandzkim.

Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie i w Wieliczce w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.

Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. W ciągu siedmiu stuleci na dziewięciu poziomach sięgających do 327 metrów w głąb wydrążono 26 szybów i wybrano sól z 2040 komór. Pod Wieliczką powstał labirynt liczący prawie 300 km korytarzy.

Zorganizowany ruch turystyczny odbywa się od końca XVIII w. W 1978 r. kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

W 2015 roku kopalnię odwiedziła rekordowa liczba turystów - 1 mln 390 tys. osób. (PAP)

hp/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL