W Instytucie Polskim w Budapeszcie otwarto w piątek wystawę drewnianych rzeźb autorstwa Zbigniewa Burego, inspirowanych sztuką ludową Beskidów. To kolejne wydarzenie, mające przybliżyć Węgrom kulturę południowych regionów Polski.
Prezentowane rzeźby „charakteryzują się geometrycznymi, swobodnymi formami”, a ich uproszczone kształty przypominają nieco sztukę prymitywną – napisano na stornie organizatorów wystawy.
W Galerii Platan, znajdującej się w budynku Instytutu Polskiego w Budapeszcie, pokazano m.in. rzeźby przedstawiające diabelską kapelę, kolędników, anioły i zwierzęta.
Zbigniew Bury urodził się w 1966 roku w Wadowicach. To wielokrotnie nagradzany artysta, zajmujący się malarstwem, rzeźbą i ceramiką. Od 15 lat tworzy też karykatury pod pseudonimem Alex Johanson.
Jest to pierwsza wystawa dzieł Burego na Węgrzech. W przeszłości w Instytucie Polskim wielokrotnie prezentowano jednak kulturę i sztukę południowych regionów Polski.
We wrześniu 2022 roku w Galerii Platan otwarto wystawę prac światowej sławy grafika Jerzego Jędrysiaka, odwołujących się do motywów zakopiańskich.
Według informacji Polskiej Organizacji Turystycznej, to właśnie południowe polskie miasta, takie jak Zakopane, Kraków czy Oświęcim, są najchętniej odwiedzane przez Węgrów.
„Promowanie polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą to jeden z naszych głównych celów” – powiedziała PAP Monika Wróbel z Fundacji 9sił, która współpracuje z Instytutem Polskim w Budapeszcie w przybliżaniu węgierskiej publiczności kultury południowych terenów Polski.
Podczas otwarcia wystawy wystąpił góralski zespół Skład Niearchaiczny.
Rzeźby Zbigniewa Burego można oglądać w Galerii Platan do 14 marca.
Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)
mrf/ zm/