Inne

07.07.2014 aktualizacja 18.07.2016

W Krakowie szkolenie o ochronie miejsc wpisanych na listę UNESCO

Zabytkowy Telcz i centrum pielgrzymkowe Zelena Hora w Czechach to tematy rozpoczynającego się w poniedziałek w Krakowie szkolenia dotyczącego ochrony miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

W szkoleniu prowadzonym przez Międzynarodowe Centrum Kultury (MCK) uczestniczy 20 specjalistów – pracowników służb konserwatorskich, muzeów i instytucji kultury z Polski, Czech, Słowacji i Węgier czyli krajów Grupy Wyszehradzkiej.

W szkoleniu prowadzonym przez Międzynarodowe Centrum Kultury (MCK) uczestniczy 20 specjalistów – pracowników służb konserwatorskich, muzeów i instytucji kultury z Polski, Czech, Słowacji i Węgier czyli krajów Grupy Wyszehradzkiej.

"Szkolenie organizujemy już po raz szósty. Zastanawiamy się nad problemami, z którymi stykają się gospodarze miast, które zostały wpisane na listę UNESCO. Część z nich musi poradzić sobie niemal z dnia na dzień z ogromnym ruchem turystycznym" - powiedział PAP odpowiedzialny za realizację projekt dr Michał Wiśniewski z MCK.

W trakcie szkolenia zaplanowano warsztaty dotyczące: zarządzania ruchem turystycznym w Telcu oraz lokalizacji punktu informacji turystycznej w centrum pielgrzymkowym w Zelenej Horze - urząd konserwatorski w czeskich Budziejowicach, liczy, że dyskusja w gronie specjalistów pomoże w znalezieniu najlepszego miejsca dla tego punktu.

Sanktuarium pielgrzymkowe św. Jana Nepomucena znajdujące się na wzgórzu Zelena Hora w miejscowości Żdar nad Sazawą zostało wpisane na listę UNESCO w 1994 r. Czeski Telcz, w którym znajduje się gotycki zamek, przebudowany w XV w. w stylu renesansowym oraz zespół renesansowych i barkowych kamienic otacza zespół stawów, które pełniły funkcję obronną. Miasteczko zostało wpisane na listę UNESCO w 1992 r. „Będziemy się zastanawiali, jak zarządzać coraz większym ruchem turystycznym w Telczu i nie stracić autentyczności tego miejsca" – mówił dr Wiśniewski.

Zaplanowano także wykłady teoretyczne dotyczące Listy Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO prowadzone przez węgierskiego eksperta, byłego dyrektora Światowego Komitetu Dziedzictwa Tamasza Fejerdy.

Podczas zeszłorocznego szkolenia specjaliści dyskutowali o Kalwarii Zebrzydowskiej (od 1999 r. na liście UNESCO). „Do Kalwarii przyjeżdża co roku 1,5 mln osób, co generuje olbrzymie natężenie ruchu. Turyści odwiedzają sanktuarium, ale nie zatrzymują się w mieście. Problemem wymagającym rozwiązania jest to, co zrobić, by wydłużyć ich pobyt i w jaki sposób powinno się pod względem przestrzennym rozwijać miasto. Wnioski z warsztatów to m.in. konieczność rozwoju komunikacji wizualnej oraz wypracowania własnej marki produktów regionalnych, co pozwoliłoby poszerzyć ofertę turystyczną” - mówił dr Wiśniewski. Dodał, że miastami, które mogłyby być inspiracją dla Kalwarii Zebrzydowskiej są np. opactwo Melk w Austrii czy Pannonhalma na Węgrzech.

MCK jest koordynatorem współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i realizuje programy edukacyjne poświęcone ochronie i zarządzaniu miejscami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w krajach V4.

Pięć poprzednich edycji szkolenia poświęconych było problematyce zarządzania obiektami i miejscami z Listy UNESCO w Czechach, Polsce, na Słowacji i Węgrzech. Kurs odbywa się pod patronatem Ministrów Kultury Państw Grupy Wyszehradzkiej.

Na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisanych jest obecnie około tysiąca obiektów ze 161 krajów, w tym 14 z Polski. (PAP)

wos/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL