Ponad 350 nagrobków odrestaurowano na prawosławnym zabytkowym cmentarzu w Lublinie. Dobiegają tam końca prace remontowe finansowane głównie ze środków unijnych.
Zakończenie wszystkich planujemy w grudniu tego roku – poinformował rzecznik prasowy Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej Andrzej Boublej.
Boublej podkreślił, że wyremontowanie zabytkowego cmentarza to wielka radość dla lubelskiej społeczności prawosławnej. „Cmentarz był zaniedbany przez wiele lat, nie było nas stać na jego remont, możliwość pojawiła się dopiero wraz z funduszami unijnymi. Dlatego to dla nas wielka radość, zwłaszcza dla osób, których bliscy są tutaj pochowani. To będzie teraz piękna wizytówka prawosławia na pięknej lubelskiej nekropolii” – powiedział Boublej.
Remont prawosławnego cmentarza trwa od ubiegłego roku. Renowacja zabytkowych nagrobków została już zakończona. Dawny wygląd przywrócono ponad 350 pomnikom, wszystkim w najstarszej części cmentarza. Prace odbywały się pod nadzorem konserwatorskim, przed ich rozpoczęciem nagrobki zostały zewidencjonowane.
Prawosławny cmentarz przy ul. Lipowej w Lublinie jest częścią wielowyznaniowej nekropolii, jednej z najstarszych w Polsce, założonej w końcu XVIII w. W części prawosławnej pochówki rozpoczęto od 1843 r., większość nagrobków pochodzi z drugiej połowy XIX w.
Zakończone też zostało odnawianie kaplicy cmentarnej pw. Świętych Niewiast Niosących Wonności, z początku XX w. Zyskała ona m.in. nowe tynki na cokole oraz drzwi i okna. Wykonano remont instalacji wodociągowej i elektrycznej, przeprowadzono prace pielęgnacyjne zabytkowego drzewostanu na cmentarzu. Trwają jeszcze prace przy ogrodzeniu cmentarza i zabytkowej bramie wejściowej. Układana jest granitowa kostka na cmentarnych alejkach.
Cały remont ma pochłonąć ponad 8 mln zł. 75 proc. kosztów ma zostać pokrytych z dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013. Resztę sfinansuje z własnych środków lubelska parafia prawosławna pw. Przemienienia Pańskiego.
Prawosławny cmentarz przy ul. Lipowej w Lublinie jest częścią wielowyznaniowej nekropolii, jednej z najstarszych w Polsce, założonej w końcu XVIII w. W części prawosławnej pochówki rozpoczęto od 1843 r., większość nagrobków pochodzi z drugiej połowy XIX w. Zostały wykonane głównie z piaskowca i marmurów, a także granitu, wapienia i żeliwa. Mają zróżnicowane formy m.in. złamanej kolumny, pnia drzewa, skałki. Są dziełem głównie lubelskich rzemieślników.
Są tu groby carskich urzędników i funkcjonariuszy przybyłych do Lublina w czasie zaborów oraz prawosławnych mieszkańców miasta. Spoczywa tu główny lekarz lubelskiego szpitala Nikołaj Mstisławskij, zmarły w 1851 r.; gubernator lubelski gen. Michaił Bućkowskoj, zmarły w 1876 r.; historyk i archiwista Jan Riabinin, zmarły w 1942 r. oraz jego syn, przyrodnik, wykładowca na UMCS i KUL, prof. Sergiusz Riabinin, zmarły w 1997 r.
Na lubelskim cmentarzu prawosławnym pochowani są żołnierze armii Ukraińskiej Republiki Ludowej atamana Semena Petlury, którzy w 1920 r. byli sojusznikami Polski w walkach z bolszewikami.
Wcześniejsze starania zmierzające do ratowania nagrobków na cmentarzu prawosławnym przez zbieranie datków podczas Dnia Wszystkich Świętych doprowadziły do restauracji tylko kilku, w tym zwieńczonego aniołem pomnika generał-majora Iwana Surkowa, naczelnika lubelskiej policji z końca XIX w. (PAP)
kop/ dym/