Koncerty, spektakle i spotkania modlitewne złożą się na trzynastą edycję Metropolitalnego Święta Rodziny, które rozpocznie się 23 maja w woj. śląskim. Pierwszym wydarzeniem będzie koncert w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.
Tegoroczna edycja święta upłynie pod hasłem "Rodzina przestrzenią spotkania".
"W tym roku chcemy pokazać, że to przestrzeń spotkania człowieka z człowiekiem. Patrzymy na rodziny bardzo szeroko i za to dziękuję. Ponadto w tym roku świętowanie łączy się z 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II i beatyfikacją sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. To dobra okazja, by wrócić do nauczania na temat rodziny. Ojciec Święty Jan Paweł II jest nazywany przecież papieżem rodziny" – zauważa metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
Obecnie w świętowanie włącza się aktywnie większość samorządów w regionie; koordynatorką święta jest prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Trwają prace nad programem tegorocznego święta.
"Nam szczególnie zależy na zastanowieniu się nad ofertą, którą możemy zaproponować do wspólnotowego świętowania niedzieli. Mamy nową sytuację prawną: właściwie wszystkie niedziele są objęte zakazem handlu, ale my nie chcemy na tę rzeczywistość patrzeć negatywnie, że czegoś nam zabroniono. Próbujmy tę niedzielę, która jest wolna tak przeżyć, żeby służyła rodzinie i każdemu człowiekowi" – zwraca uwagę abp Skworc.
Ideą święta jest promocja rodziny i związanych z nią wartości – macierzyństwa, ojcostwa, wychowania młodego pokolenia, przekazu tradycji i wiary. Pomysł Metropolitalnego Święta Rodziny zrodził się podczas pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów z ówczesnym metropolitą górnośląskim abp. Damianem Zimoniem do Rzymu w 2007 r. Przy grobie św. Jana Pawła II powstała idea przedsięwzięcia promującego rodzinę, jego inicjatorkami były prezydent Mańka-Szulik i senator Krystyna Bochenek, która zginęła w katastrofie smoleńskiej w 2010 r. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ drag/