XVIII- i XIX-wieczną ceramikę angielską, przede wszystkim fajanse, można oglądać na wystawie w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Prezentowanych jest blisko 250 wyrobów, które pochodzą z kolekcji Wojciecha Kowalskiego.
Wystawa "Fajanse angielskie od poł. XVIII do końca XIX wieku" będzie prezentowana w głównej siedzibie muzeum, w Ratuszu, do połowy stycznia 2021 roku.
Na wystawie prezentowana jest część kolekcji prywatnej profesora Wojciecha Kowalskiego, wybitnego kolekcjonera i znawcy europejskiej ceramiki, który - jak informuje muzeum - zgromadził jedyny w naszym kraju liczny zbiór angielskiej ceramiki.
"Wystawa wyeksponuje wyjątkowe osiągnięcie technologiczne angielskiej ceramiki, które zrewolucjonizowało rynek producencki i konsumencki od lat 60. XVIII stulecia, najpierw w Anglii, później na kontynencie. To wprowadzenie do produkcji fajansu delikatnego i jego odmian, z dekoracją technikami druku, skutecznie wyparło drogą porcelanę" - podaje instytucja.
"Fajans angielski był bardzo popularny w XIX wieku w całej Europie, dlatego też bardzo dużo go było w Polsce. Używany był w większości domów w miastach, ale i na dworach i w szerokich kręgach społecznych" - mówił dziennikarzom prof. Wojciech Kowalski. Dodał, że wtedy te naczynia nie były uważane za dzieła sztuki, a były przede wszystkim naczyniami użytkowymi. Dzisiaj - jak dodał - zyskały nowe znaczenie. "Dziś się z nich nie jada, a wiesza na ścianie w charakterze dekoracyjnych obiektów cieszących oko" - powiedział Kowalski.
Na wystawie prezentowanych jest blisko 250 wyrobów ceramicznych, przede wszystkim są to przykłady tzw. creamware – czyli fajansu delikatnego, który - jak podaje muzeum - jest "efektem różnorodnych poszukiwań i eksperymentów technologicznych dokonywanych w środkowej Anglii od końca XVII wieku poprzez następne stulecie". Wśród ceramiki można też oglądać przykłady kamionki delikatnej.
Muzeum zachęca, aby zwrócić uwagę na wyroby Josiaha Wedgooda. Można tu znaleźć m.in. rzadkie przykłady wczesnej dekoracji drukiem transferowym na talerzu z ptakami liverpoolskimi czy drukiem czerwonym i emaliami na talerzu "etruskim".
Wystawie towarzyszy katalog z ceramiką autorstwa prof. Kowalskiego.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ mok/