W zmienionej formule rozpocznie się w piątek 20. edycja Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów w Tarnowie. W tym roku nie będzie wędrówki kawalkadą pojazdów, a wydarzenie zostanie połączone z projektem „Roma. Cygańskie lato”.
Impreza organizowana przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej przy współpracy z Centrum Kultury Romów w Tarnowie, potrwa trzy dni.
„Tegoroczny tabor zmienia swą tradycyjną formułę, bo poprzednia, związana z taborem koczującym w Szczurowej, odrobinę się wyczerpała. Postanowiliśmy więc dokonać pewnych zmian przy okazji, że jest to jubileuszowa, dwudziesta edycja przedsięwzięcia” - wyjaśnił we wtorek dyrektor Muzeum Okręgowego Andrzej Szpunar.
Wydarzenie w tym roku po raz pierwszy będzie połączone z organizowanym wspólnie z Tarnowskim Centrum Kultury projektem „Roma. Cygańskie lato”. Rozpocznie się w piątek wyjazdem zabytkowymi cygańskimi wozami spod Muzeum Etnograficznego w Tarnowie do Stadniny Koni Klikowa. Uroczysty przejazd zakończy się ogniskiem cygańskim.
W tym samym dniu wieczorem w tarnowskim Amfiteatrze Letnim odbędzie się prezentacja filmu Emila Kusturicy „Czarny kot, biały kot”.
Kolejny dzień rozpocznie się konferencją naukową podsumowującą projekt realizowany w Tarnowie „Na bister – Nie zapomnij”, poświęcony inwentaryzacji miejsc kaźni Romów w Europie w czasie II wojny światowej. „Drugim segmentem konferencji jest aktualna sytuacja Romów w Europie – będą na ten temat dyskutować specjaliści z tej branży” - zaznaczył Szpunar.
W sobotę zaplanowano także warsztaty dla dzieci, podczas których będzie wykonywana biżuteria cygańska. Dzień zakończą koncerty jazzu romskiego Hot Swing Band (Polska) i Siergiej Wowkotrub Quartet (Ukraina/Polska).
Niedziela będzie dniem wspomnień. W tym dniu uczestnicy spotkania przejadą Małopolskim Szlakiem Martyrologii Romów, którego trasa obejmie Tarnów, Żabno, Bielczę, Borzęcin Dolny i Szczurową. Całość wydarzeń zakończy w tarnowskim amfiteatrze koncert niemieckiej gwiazdy Gypsy Jazz Joscho Stephana (Niemcy).
Jak podkreśla cyganolog i pomysłodawca Taboru Adam Bartosz, główne cele przedsięwzięcia to integracja Cyganów wokół ich wędrowania i upamiętnienie ich zagłady z rąk niemieckich okupantów. Tabor – zaznaczył Bartosz - "stał się okazją do spotkania i poznania - dla młodych jest to możliwość zasmakowania namiastki życia taborowego, a dla starszych jego wspomnienie".
Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów realizowany jest dzięki dotacji ministra spraw wewnętrznych i administracji, przyznanej w ramach Programu integracji społeczności romskiej w Polsce.
Pierwszy Tabor zorganizowany został w lipcu 1996 r., 32 lata po tym, jak władze PRL zakazały Cyganom wędrowania po polskich drogach. Miał przypomnieć nie tylko tamten zakaz, lecz również zagładę narodu romskiego z rąk hitlerowców.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ wj/