Pod hasłem "Poznań. Chrystus i my" trwać będzie w przyszłym roku jubileusz 1050-lecia pierwszego na ziemiach polskich biskupstwa w Poznaniu. Główne obchody odbędą się w czerwcu w stolicy Wielkopolski.
Pierwsze biskupstwo polskie powstało w 968 roku, dwa lata po chrzcie Mieszka I. Historię polskiej hierarchii kościelnej zapoczątkował ustanowiony przez papieża Jana XIII biskup Jordan.
Jak podkreślił w poniedziałek na konferencji prasowej metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, przyszłoroczne obchody będą miały innych charakter, niż świętowana w 2016 roku rocznica 1050-lecia chrztu Polski. Kościołem jubileuszowym będzie katedra poznańska na Ostrowie Tumskim. "Nie chcemy powtarzać tego, co było dwa lata wcześniej. Zmierzamy w kierunku lokalnym; obchody koncentrują się w tym miejscu, w którym były same początki. Tutaj, gdzie było palatium Mieszka I, gdzie powstała pierwsza kaplica Dąbrówki i gdzie zbudowano pierwszą katedrę w Polsce” – powiedział.
Jubileusz zainauguruje 3 grudnia list pasterski metropolity poznańskiego na I niedzielę Adwentu. W trakcie głównych obchodów, w dniach 22-24 czerwca zaplanowano m.in. uroczyste msze św., jubileuszowy koncert, procesję ulicami miasta i spotkanie rodzinne przy katedrze. "Chcemy pokazać, że Kościół nie jest grupą tych, którzy stoją przed cmentarzem, ale to część ludzi, która żyje pełnią życia" – zaznaczył Gądecki.
W ramach obchodów zaplanowano też sympozja naukowe poświęcone historii biskupstwa poznańskiego, oraz liczne wydarzenia artystyczne. Opublikowana zostanie czterotomowa historia archidiecezji poznańskiej, przygotowana pod kierunkiem prof. Józefa Dobosza. We wrześniu przyszłego roku w Poznaniu obradować będzie sesja plenarna Rady Konferencji Episkopatów Europy.
Obchody jubileuszowe w parafiach archidiecezji poznańskiej odbędą się 19 maja w wigilię Zesłania Ducha Świętego. W październiku odbędzie się dziękczynna pielgrzymka do Rzymu.
Jako znak wdzięczności za przybycie do Polski biskupa misyjnego, archidiecezja wyremontuje szkołę i kaplicę w sanktuarium misyjnym na Madagaskarze.
Abp Gądecki podkreślił, ze celem obchodów będzie ukazanie natury i misji Kościoła, lepsze poznanie jego historii i zaangażowanie wiernych w działalność ewangelizacyjną.
"Jak kiedyś, z wielką odwagą, ludzie rozpoczynali swoją misję tutaj, pośród świata, który czcił stworzenie zamiast stwórcy, tak teraz musimy się zabierać do podobnej misji, bo świat cofa się do bałwochwalstwa. Trzeba dzisiaj ludzi krzepkich, podobnie jak Jordan, który ponoć dużo się umęczył, zanim przekonał Wielkopolan do wiary. Potrzeba ludzi, którzy są świadomi swojej misji, którzy nie są strachliwi, płochliwi - mają silną tożsamość” – powiedział.
Obecny na konferencji prof. Tomasz Jasiński z Instytutu Historii UAM podkreślił, że o pierwszym polskim biskupstwie wiadomo niewiele, źródeł jest bardzo mało, wiele z nich jest niepewnych. Bardzo mało wiadomo też o pierwszym biskupie.
"Historycy polscy są zgodni do tego, że w 968 roku powstało pierwsze biskupstwo polskie, dziś już jesteśmy w 100 proc. przekonani, że było to biskupstwo w Poznaniu a nie w Gnieźnie i obejmowało teren całego ówczesnego państwa” – powiedział.
Biskupstwo poznańskie było wprost zależne od Stolicy Apostolskiej. Historię polskiej hierarchii kościelnej zapoczątkował ustanowiony przez papieża Jana XIII biskup Jordan. Książę Mieszko I zbudował w Poznaniu pierwszą katedrę na ziemiach polskich.
Do 1798 r. do biskupstwa poznańskiego należała m.in. Warszawa. W 1821 r. podniesiono je do rangi arcybiskupstwa i metropolii. Abp Stanisław Gądecki jest 96. następcą biskupa Jordana. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ bos/