W Radomiu powstało muzeum katedralne i nowy punkt informacji turystycznej oraz oznakowany szlak najcenniejszych zabytków tego miasta. Projekt, którego liderem była diecezja radomska, dofinansowała Unia Europejska.
Pierwsi goście odwiedzili muzeum katedralne we wtorek. Placówka mieści się w dawnych salach katechetycznych radomskiej katedry.
Ekspozycja prezentuje historię budowy katedry oraz najistotniejsze dla wiernych wydarzenia, które miały miejsce w Radomiu, m.in. kongres eucharystyczny, który odbył się w 1932 r. i wizytę Jana Pawła II w czerwcu 1991 r. Na wystawie można zobaczyć m.in. kielich, w którym papież sprawował mszę św. na radomskim lotnisku Sadków.
W zbiorach muzeum katedralnego znalazły się także stare, rzymskie ornaty, m.in. XVIII-wieczny ornat z radomskiej fary. Na wystawie prezentowane są bogato iluminowane księgi liturgiczne, trzy stare serca dzwonów, wymienione na nowe podczas ostatniego remontu katedry. Muzeum gromadzi też pamiątki po radomskich biskupach, szczególnie po zmarłym dwa lata temu Edwardzie Materskim. Jedna z sal poświęcona jest radomskim kapłanom męczennikom z czasów II wojny światowej.
Radomska katedra wraz z muzeum jest jednym z punktów na oznakowanym szlaku 23 najcenniejszych zabytków miasta. Budowę kościoła rozpoczęto w połowie 1898 r. i prowadzono do 1918 r. Inne zabytki Radomia to m.in. grodzisko Piotrówka z X w., XII-wieczny kościół św. Wacława i XIV-wieczny kościół farny i pochodzące z początku XX wieku osiedle Fabryki Broni.
W ramach projektu w radomskim Rynku powstał też nowy punkt informacji turystycznej. Wartość całego projektu to przeszło 607 tys. zł, z czego dofinansowanie unijne wynosi ponad 455 tys. zł. (PAP)
ilp/ pz/