W rzymskiej bazylice Świętych Dwunastu Apostołów otwarta została w poniedziałek wystawa „Klisze pamięci. Labirynty”, na którą składają się grafiki obozowe Mariana Kołodzieja (1921-2009), więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Wydarzenie to zorganizowano przed przypadającą w sobotę 79. rocznicą wyzwolenia obozu.
Ekspozycja prac artysty plastyka, scenografa teatralnego i filmowego jest artystyczną prezentacją dramatu więźniów, wśród nich świętego Maksymiliana Kolbe i rotmistrza Witolda Pileckiego.
Na inauguracji wystawy był ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski, który podkreślał, że przedstawia ona ogrom nieskończonego ludzkiego cierpienia. Przypomniał, że w tym roku przypada 45. rocznica wizyty świętego Jana Pawła II w Auschwitz w czasie jego pierwszej pielgrzymki do Polski.
Marian Kołodziej trafił do Auschwitz 14 czerwca 1940 roku wraz z pierwszym transportem.
Do dramatycznych przeżyć w obozie wrócił po pół wieku tworząc grafiki w ramach terapii i rehabilitacji po udarze mózgu. Rysował ołówkiem przywiązanym do ręki. W ten sposób w ciągu szesnastu lat powstał cykl „Klisze pamięci. Labirynty”.
Wystawa jego prac w polskiej, angielskiej, włoskiej i hiszpańskiej wersji językowej jest pokłosiem filmu dokumentalnego o św. Maksymilianie Kolbe, „Rycerz” - podkreślano podczas inauguracji. W dokumencie o polskim męczenniku pokazano m.in. prace Mariana Kołodzieja, które stały się inspiracją do zorganizowania plenerowej wystawy.
Jej miejsce - rzymska bazylika Świętych Dwunastu Apostołów znajduje się pod opieką zakonu franciszkanów konwentualnych, którego siedziba znajduje się w sąsiednim budynku.
Organizatorem wystawy jest Fundacja PGE. Obecny był prezes zarządu PGE Wojciech Dąbrowski.
Zaprezentowane grafiki wchodzą w skład szerszej wystawy, która zgodnie z projektem Mariana Kołodzieja znajduje się na stałe w podziemiach kościoła franciszkanów Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ adj/