Kilkanaście szczególnie polecanych punktów programu tegorocznej, 11. edycji Industriady wybrali spośród ponad 300 przygotowanych wydarzeń organizatorzy tego święta Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego. Impreza odbędzie się 26 września w 36 obiektach na terenie 23 miast.
Do ub. roku koordynatorem szlaku i głównym organizatorem święta był wyspecjalizowany referat dziedzictwa przemysłowego w urzędzie marszałkowskim. W lutym br. - decyzją zarządu województwa - funkcje te przejęło współprowadzone przez samorządy woj. śląskiego oraz Zabrza Muzeum Górnictwa Węglowego.
Ze względu na epidemię koronawirusa Industriadę przesunięto z czerwca na wrzesień, nie będzie dużych wydarzeń masowych, święto potrwa też jeden dzień, a nie dwa lub trzy, jak w poprzednich latach. Zabrzańskie muzeum postanowiło jednocześnie wykorzystać wcześniej wymyślony moty przewodni dla 11. imprezy: „Natura w przemyśle” – i zachować część tradycji święta, np. wybór „naturalnych hitów Industriady”.
Zwyczajowo „hitami Industriady” były duże wydarzenia otwierające i zamykające święto. W tym roku rolę tę przejmie pierwszy po paroletnim remoncie rozruch dla szerokiej publiczności ponadstuletniej parowej maszyny wyciągowej znajdującej się w maszynowni szybu Carnall, na terenie Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu.
Zgodnie z zapowiedzią organizatorów w przestrzeni szybu Carnall odbędzie się też spektakl plenerowy pt. „Od rośliny do maszyny”, po obiekcie przejdzie parada „Śladami zwierząt”, zagra Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego, a na koniec uczestnicy obejrzą taneczno-akrobatyczny pokaz tańca w kuli z wodą.
Uczestnicy Industriady, którzy odwiedzą osiedle Familoki w Czerwionce-Leszczynach spotkają się o zachodzie słońca z „Boginiami Losu”. Będzie to plenerowy spektakl muzyczny, łączący taniec, pantomimę i elementy żywej rzeźby – inspirowany przez średniowieczne dzieło „Summa de cofessionis deiscretiae”, autorstwa brata Rudolfa z opactwa cysterskiego w pobliskich Rudach.
Kolejne „hity” to pokaz naukowy w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych, prezentujący siły żywiołów i ich przełożenie na energię, koncert Antonio Vivaldiego „Cztery pory roku” w wykonaniu Śląskiej Orkiestry Kameralnej w budynku łaźni na terenie Muzeum Śląskiego w Katowicach, warsztaty związane z atramentem węglowym w pszczyńskim Muzeum Prasy Śląskiej czy widowisko „Naturalis” teatru ognia Nam-Tara w siemianowickim Parku Tradycji.
„Hitami” mają być też alpaki, które pojawią się w chorzowskim Kompleksie Sztygarka, specjalny program wycieczek w tarnogórskiej Zabytkowej Kopalni Srebra, poświęcony kształtowaniu bogactw mineralnych, czy spektakl edukacyjno-rozrywkowy „Bajka Pana Kleksa: Ostatni Rezerwat Przyrody” w Fabryce Porcelany w Katowicach. Industriada zakończy się w Browarze Obywatelskim w Tychach koncertem Marcina Wyrostka i orkiestry Aukso, połączonym z mappingiem.
Szczegóły programu święta oraz wydarzeń poprzedzających i towarzyszących (w tym m.in. kwestie opłat i rezerwacji) znajdują się na stronie industriada.pl. Podobnie jak w poprzednich latach, między obiektami Industriady będzie można podróżować bezpłatnie Kolejami Śląskimi i autobusami Zarządu Transportu Metropolitalnego (ZTM) – na podstawie kuponów dostępnych na stronie KŚ i samego święta.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ pat/