Kultura i sztuka po 1989 roku

18.02.2019

Blisko 1,2 mln turystów na śląskim Szlaku Zabytków Techniki w 2018 r.

Ok. 1,2 mln turystów odwiedziło w ubiegłym roku obiekty Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego - o ponad 250 tys. więcej niż w 2017 r. Utworzony ponad dekadę temu przez samorząd regionu szlak skupia 42 najciekawsze obiekty dziedzictwa przemysłowego w woj. śląskim.

Najczęściej odwiedzanymi miejscami w 2018 r. były: Kopalnia Guido i kompleks Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu oraz tarnogórskie obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga).

Dużą popularnością wśród turystów cieszyły się także Muzeum Browaru Żywiec oraz Muzeum Śląskie (w tym przypadku we frekwencji uwzględniono tylko liczbę osób odwiedzających obiekty pokopalniane i uczestniczących w wydarzeniach związanych ze Szlakiem).

Obiekty, które znalazły się na szlaku w 2017 r., w następnym roku odnotowały największy wzrost frekwencji: Muzeum Hutnictwa Cynku – Walcownia w Katowicach ze wzrostem na poziomie 850 proc,  Fabryka Porcelany (Katowice) i familoki w Czerwionce-Leszczynach ze wzrostem o ponad 300 proc.

W ubiegłym roku obiekty szlaku zorganizowały łącznie ponad 1753 różnorodnych warsztatów, 2148 lekcji muzealnych oraz 156 wystaw czasowych, niemal 400 koncertów i 150 spektakli. W sumie w obiektach Szlaku odbyło się 5741 wydarzeń.

Samorządowcy z woj. śląskiego przypominają, że jeszcze do końca kwietnia br. można skorzystać z programu rabatowego szlaku: kto odwiedzi jeden z zabytków objętych promocją, może otrzymać 20 proc. zniżki przy zakupie biletu w kolejnym z nich. 

W akcji promocyjnej biorą udział: Kopalnia Guido i kompleks Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, Muzeum Tyskich Browarów Książęcych, Muzeum Browaru Żywiec, Muzeum Śląskie, Muzeum Hutnictwa Cynku-Walcownia w Katowicach, Szyb Maciej w Zabrzu oraz Muzeum Starych Rzemiosł – Stary Młyn w Żarkach. 

Dodatkowo – według zarządcy SZT – w podróż po nim warto zabrać ze sobą ulotkę konkursową „Podróżuj Szlakiem” i kolekcjonować pieczątki z obiektów, a następnie zamienić je na komplet bezpłatnych gadżetów. Szczegółowe zasady konkursów, a także inne informacje o obiektach szlaku i możliwościach ich zwiedzania, można znaleźć na stronie zabytkitechniki.pl.

W najbliższych tygodniach przedstawione mają też zostać szczegóły przygotowań do tegorocznego święta Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego, czyli Industriady. Jego tegoroczna 10. edycja odbędzie się 7 i 8 czerwca. Motywem przewodnim będzie: "Indu-balu", czyli bal z okazji jubileuszu święta.
 
"Industriada" to coroczna impreza wypełniona koncertami, wystawami, zawodami sportowymi, prezentacjami i innymi aktywnościami dla dzieci i dorosłych. "Industriada" promuje Szlak i jego obiekty, rozmieszczone na terenie praktycznie całego regionu. Wydarzenie stało się w ostatnich latach świętem całego zróżnicowanego kulturowo i historycznie woj. śląskiego.

Ubiegłoroczna Industriada odbywała się pod hasłem "Industria jest kobietą" w 44 obiektach w 25 miastach województwa. Przyciągnęła niemal sto tysięcy osób, którzy mogli wybierać z 517 przygotowanych wydarzeń.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL