Około 20 zabytkowych, nadal działających maszyn oraz urządzeń zasilanych parą będzie można podziwiać w sobotę w Tarnowskich Górach. Tego dnia przy Zabytkowej Kopalni Srebra odbędzie się, już po raz trzeci, Święto Pary.
Wydarzenie, organizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT), nawiązuje do industrialnej historii tych ziem, promuje technikę parową i kulturę przemysłową. To w Tarnowskich Górach pracowała pierwsza maszyna parowa w tej części Europy, sprowadzono ją do odwadniania górniczych wyrobisk.
Podobnie jak podczas poprzednich edycji, Święto Pary zostanie zorganizowane na terenie Skansenu Maszyn Parowych. „Będzie można się przejechać naszymi miniaturowymi pociągami, zobaczyć, jak maszyny mielą ziarno lub kawę, łupią i rozcinają drewno, gaszą pożary, wożą pasażerów, przewożą towary, budują drogi. Mamy kilka nowości, a kropką nad +i+ będzie tym razem wieczorny spektakl teatralny utrzymany w malowniczej stylistyce steampunk, który połączy styl retro z fantastyką naukową” - zapowiadają przedstawiciele SMZT.
Pokazy kilkudziesięciu maszyn parowych będą odbywały się od godziny 11. Zabytkowego sprzętu będzie można dotknąć, uruchomić go, a nawet się nim przejechać – zapowiadają organizatorzy. Na wieczór zaplanowano spektakl pt. „Poza Czasem” w wykonaniu Teatru Akt. Przedstawienie jest metaforą podróży w czasie i przestrzeni, która prowadzi w głąb własnej wyobraźni. „Fantazyjna opowieść utrzymana jest w malowniczej stylistyce steampunk, która łączy styl retro z fantastyką naukową. Teatr ruchu, pantomima, taniec i elementy nowego cyrku w połączeniu z energetyczną muzyką składają się na ekspresyjne widowisko” - opisują przedstawiciele Stowarzyszenia.
Podziwianie maszyn parowych i oglądanie spektaklu będzie można połączyć ze zwiedzaniem podziemi Zabytkowej Kopalni Srebra, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Będzie ona otwarta dla turystów od godziny 9. Organizowane przez SMZT Święto Pary zostało dofinansowane ze środków Urzędu Miasta w Tarnowskich Górach oraz Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, przy wsparciu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Święto nawiązuje do historii pierwszej na Górnym Śląsku maszyny parowej uruchomionej w tarnogórskiej kopalni srebra, ołowiu i cynku Fryderyk w 1788 r. 32-calową maszynę parową typu Newcomen wyprodukowano w 1787 r. w należącej do Samuela Homfraya hucie żelaza Penydarren w południowej Walii. Po przetransportowaniu urządzenia do portu w Cardiff, załadowano je na statek, który po kilku dniach żeglugi dotarł do Szczecina. Tam maszynę przeładowano na barki pływające po Odrze, które przetransportowały ją na Śląsk. Montaż urządzenia, w specjalnie do tego przystosowanym budynku, nadzorował jego konstruktor, Samuel Homfray. Cudo ówczesnej techniki rozpoczęło pracę 19 stycznia 1788 r.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ aszw/