Nieznany pastelowy szkic Wawelu autorstwa Stanisława Wyspiańskiego został odkryty na odwrocie innego rysunku tego artysty znajdującego się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Placówka chce zaprezentować podwójny pastel w specjalnej dwustronnej ramie.
Jak poinformował PAP w czwartek dyrektor tarnowskiego muzeum Andrzej Szpunar, szkic został odnaleziony podczas prac konserwatorskich portretu przyjaciela Wyspiańskiego, Jana Bartosińskiego wykonywanych w ramach pracy doktorskiej przez Agnieszkę Marecką z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Pastelowy szkic przedstawia Wawel w dalekiej perspektywie od strony Wisły, z charakterystycznymi konarami drzew na pierwszym planie. Do całości kompozycji, zaaranżowanej czarną kredką pastelową, malarz wprowadził jedynie kolor soczystej zieleni, rezygnując z dokończenia dzieła. Wyspiański wykorzystał odwrót papierowego podłoża do namalowania w 1895 r. portretu Jana Bartosińskiego. Pastel oprawiony w wiedeńskie passe-partout, szczelnie sklejone z tekturowym podłożem przez wiele lat był eksponowany w dworze w Dołędze, oddziale tarnowskiego muzeum.
Obraz trafił do konserwacji na początku tego roku. Konserwatorka odkryła pastel po wykonaniu wstępnych obserwacji oraz podjęciu decyzji o konieczności rozmontowania konstrukcji passe-partout.
„Dla naszego muzeum jest to niezwykła gratka – kolejna prace Wyspiańskiego w jego kolekcji” - zaznaczył Szpunar. Dodał, że wciąż trwa konserwacja obydwu pasteli, ale pojawił się już pomysł, aby podwójne dzieło zaprezentować publicznie w ramach nowego cyklu przygotowywanego przez placówkę - „Galerii jednego obrazu”. W tym celu zaprojektowany zostanie odpowiedni sposób montażu oraz dwustronna rama, umożliwiająca ekspozycję obu stron dzieła, w sposób bezpieczny dla podłoża papierowego i warstwy malarskiej. Pokaz możliwy będzie najprawdopodobniej w lecie tego roku.
Jak wyjaśnił dyrektor, „Galeria jednego obrazu” to nowa inicjatywa, która będzie realizowana w głównej siedzibie muzeum w tarnowskim Ratuszu od maja tego roku. Na krótkich wystawach pokazywany będzie tylko jeden wybrany eksponat. Ekspozycji będą towarzyszyły wykłady i spotkania z publicznością. (PAP)
rgr/ pz/