W sobotę w parafiach archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej rozpoczyna się peregrynacja relikwii błogosławionej rodziny Ulmów - Józefa i Wiktorii i ich siedmiorga dzieci zamordowanych przez Niemców w 1944 r. za ratowanie Żydów. Potrwa do 18 maja.
Peregrynacja rozpocznie się 4 maja w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście, gdzie o godz. 19.00 mszy św. będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.
Relikwie 5 maja zostaną przewiezione do Świątyni Opatrzności Bożej. 5–6 maja odwiedzą parafię bł. Władysława z Gielniowa; 6-7 maja trafią do parafii św. Anny w Piasecznie; 7-8 maja – do parafii Miłosierdzia Bożego w Grójcu, 8-9 maja – do parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Niepokalanowie; 9-10 maja do parafii Zesłania Ducha Świętego w Warszawie. 11 maja relikwie zostaną przekazane do katedry polowej Wojska Polskiego w Warszawie. 11 maja odwiedzą kościół Matki Bożej Łaskawej oraz kościół ojców paulinów w Warszawie, skąd zostaną przeniesione procesyjnie do katedry św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze.
Bezpośrednio po zakończeniu procesji o godz. 18.00 mszę św. odprawi biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński.
Eucharystia kończąca peregrynację odbędzie się 18 maja o godz. 11.00 w kościele św. Jana Pawła II w Radzyminie. Po niej w domu św. Faustyny w Ostrówku zaplanowane jest spotkanie rodzin z dziećmi.
Następnie relikwie bł. rodziny Ulmów zostaną przekazane do diecezji łomżyńskiej.
Ogólnopolska peregrynacja relikwii błogosławionej rodziny Ulmów rozpoczęła się 24 września 2023 r. podczas 34. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Zakończy się 12 września 2024 r.
Józef i Wiktoria Ulmowie i ich siedmioro dzieci zostali zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r. Niemcy zgładzili też Żydów ukrywanych przez Ulmów. W masakrze zginęło wówczas 16 osób. W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali pośmiertnie uhonorowani przez izraelski Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Beatyfikacja całej rodziny odbyła się 10 września 2023 r. w Markowej.(PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ ral/