W Wiśle zakończyła się odbudowa oficyny, która niegdyś była częścią kompleksu budynków należących do zameczku na Zadnim Groniu, rezydencji prezydenta RP – dowiedziała się w piątek PAP od burmistrza miasta Tomasza Bujoka. Obiekt będzie sercem tworzonego tu skansenu.
Odbudowa oficyny mieszkalnej, ale też – znajdującego się obok niej - budynku mieszkalno-gospodarczego, to pierwszy etap tworzenia "habsburskiej osady gospodarczej". Oba obiekty pochodzą z początku XX wieku.
„Pierwszy etap został zakończony. Prace budowlane trwały rok. Jesteśmy już po odbiorach. Teraz trwa tworzenie wystawy. Do końca roku planujemy wyposażyć oba budynki i stworzyć ekspozycję, której głównym tematem będzie historia gospodarcza Wisły na tle historii Księstwa Cieszyńskiego” – powiedział PAP Tomasz Bujok.
Samorządowiec zaapelował do mieszkańców o pomoc w gromadzeniu eksponatów. „Liczymy na pomoc mieszkańców: poszukujemy dawnych drewnianych i żelaznych sprzętów oraz narzędzi, używanych w domu, w gospodarstwie czy przy pracy w lesie. Chodzi zwłaszcza o rzeczy, które zostały odlane w dawnych hutach w Ustroniu i Trzyńcu. Można je przekazać, jako darowiznę na rzecz gminy lub oddać w depozyt” – powiedział.
Prace przy odbudowie budynków, które znajdują się nieopodal małej zapory w Wiśle Czarnem, trwały rok. Firma z Czechowic-Dziedzic koło Bielska-Białej, która wygrała przetarg, otrzyma za to niespełna 10,5 mln zł. Część pieniędzy samorząd pozyskał na ten cel z UE. Dofinansowanie wyniesie 7,5 mln zł.
Oba budynki wraz z zagospodarowanym terenem zielonym zostaną od nowego roku udostępnione zwiedzającym jako "habsburska osada gospodarcza". Ma to być element nowej trasy tematycznej, łączącej polsko-czeskie pogranicze: „Śląsk Cieszyński - wspólna historia drewna, żelaza i ludzi”. Przybliżać ma między innymi historię gospodarczą Wisły, począwszy od tworzenia lasu gospodarczego, przez jego wycinkę, transport i obróbkę drewna, po produkty końcowe, jak węgiel drzewny, który był później używany w hucie w pobliskim Trzyńcu na Zaolziu.
Wisła jest jednym z najbardziej znanych kurortów w Beskidach. Mieszka w niej ponad 11 tys. osób.
Rezydencja Prezydenta RP została wzniesiono w latach 1929-1931 jako dar Ślązaków dla głowy polskiego państwa. Z zameczku korzystał Ignacy Mościcki. Podczas II wojny budynek służył jako ośrodek dla Niemców, a po wojnie wypoczywali w nim notable PRL. Później obiekt przejęła jedna ze śląskich kopalń. W 2002 r. zameczek odzyskała Kancelaria Prezydenta RP. Przywracanie dawnej świetności trwało dwa lata. Funkcję rezydencji pełni ponownie od 2005 r. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ dki/