I wojna światowa

29.04.2015 aktualizacja 18.07.2016

Warmińsko-mazurskie: Ponad 400 tys. zł na uporządkowanie cmentarzy wojennych

Markajkmy. Cmentarz z okresu I wojny światowej. Fot. PAP/T. Waszczuk Markajkmy. Cmentarz z okresu I wojny światowej. Fot. PAP/T. Waszczuk

Ponad 400 tys. zł przeznaczy w tym roku wojewoda warmińsko-mazurski na uporządkowanie cmentarzy wojennych, na których spoczywają żołnierze polegli w obu wojnach światowych i zmarli w niemieckich obozach jenieckich - poinformował w środę urząd wojewódzki.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka wojewody Edyta Wrotek, na uporządkowanie, bieżące utrzymanie i niezbędne prace konserwacyjne na cmentarzach, kwaterach i mogiłach wojennych w całym regionie przeznaczono w tym roku 415 tys. zł. Przejęcie takich zadań od administracji rządowej zdeklarowały 62 spośród 77 gmin, na terenie których znajdują się wojenne groby. Kolejnych 12 gminnych samorządów wykona takie prace za własne fundusze lub dzięki zaangażowaniu społeczności lokalnej.

Najwyższą dotację w wysokości 30 tys. zł otrzymała gmina Kalinowo w powiecie ełckim, która - jak powiedział PAP wójt Andrzej Bezdziecki - opiekuje się 38 miejscami wojennych pochówków z I wojny światowej. Na wspólnych cmentarzach spoczywają tam obok siebie polegli żołnierze wielu narodowości. Są to ofiary zaciętych walk armii niemieckiej i rosyjskiej, toczonych na tym terenie na jesieni 1914 roku. Takie groby znajdują się często w trudno dostępnych miejscach; w lasach i pośród pól.

W tym roku na Warmii i Mazurach zostanie też wyremontowanych 12 cmentarzy wojennych - 150 tys. zł na ten cel pochodzi od Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, blisko 40 tys. zł od wojewody.

Przewidziano renowację nagrobków cmentarza jenieckiego z I wojny św. w Markajmach k. Lidzbarka Warmińskiego. Spoczywa tam 2,8 tys. zmarłych jeńców rosyjskich, rumuńskich, francuskich, angielskich, włoskich i serbskich oraz belgijskich robotników przymusowych z niemieckiego obozu Stammlager Heilsberg.

Zostaną też wykonane prace rewitalizacyjne cmentarza 30 żołnierzy niemieckich i dwóch żołnierzy rosyjskich z I wojny św., znajdującego się w miejscowości Romoty. Odnowiona będzie zbiorowa mogiła ofiar terroru hitlerowskiego na cmentarzu parafialnym w Skarlinie. Spoczywa tam siedmiu Polaków, rozstrzelanych w 1944 r. w odwecie za śmierć Niemca. Pochowano tam też szczątki 25 żydowskich więźniarek obozu pracy w Gwiździnach, zabitych podczas marszu ewakuacyjnego w 1945 r.

Zaplanowano również prace na cmentarzach z I wojny św. w Biskupcu, Czyprkach, Gralewie, Węgorzewie, Michałkach i miejscowości Ełk-Szyba, a także pochodzących z czasów II wojny cmentarzach ofiar niemieckich obozów - dla jeńców i ludności cywilnej w Boguszach oraz Stalagu I B Hohenstein w Sudwie. (PAP)

mbo/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL