Zabytkowy francuski zegar z końca XVIII w. trafił do w środę zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie. To eksponat najwyższej, światowej klasy - podkreślił dyrektor Zamku Królewskiego Przemysław Mrozowski w trakcie uroczystości przekazania.
Mrozowski podziękował Towarzystwu Przyjaciół Zamku Królewskiego, które zakupiło, a następnie przekazało zegar do muzealnych zbiorów.
"Bardzo rzadko na polskim i europejskim rynku antykwarycznym pojawiają się przedmioty, które godne są ekspozycji we wnętrzach Zamku Królewskiego. To jest wyjątkowa okazja, bo ten zegar pod koniec XVIII w. mógłby spokojnie stać na Zamku Warszawskim - w apartamentach króla czy tutaj, w Apartamencie Wielkim, bo jest światowej, najwyższej klasy" - powiedział.
Jak zapewnił prezes Towarzystwa dr Kazimierz Kozica, organizacja nadal będzie się starała wspierać działalność Muzeum i nabywać dla niego zabytkowe przedmioty.
Zegar, który znalazł się w zbiorach Muzeum wyprodukowano we Francji między 1784 a 1792 r. Czasomierz w kształcie liry, będącej atrybutem Apollina, z mechanizmem szkieletowym, został zakupiony na rynku antykwarycznym. Mimo odnotowania obecności tego typu zegarów w dawnej Polsce, jest to pierwszy taki eksponat w narodowych zbiorach publicznych w naszym kraju.
Jak podkreślał dyrektor Mrozowski, fakt, że został przekazany przez przedstawicieli Towarzystwa ma szczególne znaczenie, bowiem odnowa i przywrócenie do życia Zamku Królewskiego w Warszawie po II wojnie światowej stały się możliwe właśnie dzięki inicjatywie polskich elit intelektualnych i wsparciu ze strony społeczeństwa.
"Tego typu uroczystości przeżywamy tutaj szczególnie głęboko, bowiem pamiętamy, że sam Zamek jest darem społeczeństwa polskiego dla Polski, jako symbol, który - choć zniszczony - miał być odbudowany i budować nadal naszą tożsamość" - powiedział.
Zdaniem Mrozowskiego, Zamek Królewski obecnie "jest mozaiką, gdzie współgrają ze sobą różne elementy, aby tworzyć narrację o przeszłości, a poprzez tę opowieść kształtować poczucie własnej tożsamości".
Towarzystwo Przyjaciół Zamku Królewskiego jest organizacją pożytku publicznego, powołaną do życia w 1995 r. Zajmuje się wspieraniem i wzbogacaniem zbiorów Muzeum Zamku Królewskiego, oraz propagowaniem jego działalności. Do tej pory dzięki wsparciu organizacji udało się m.in. sfinansować remont fasady głównej i południowej Zamku, oraz skomputeryzować Ogródek Sztuki. Od czterech lat Towarzystwo wydaje periodyk "Rocznik Warszawski", poświęcony dziejom stolicy. (PAP)
nak/ pat/