Kultywowanie tradycji polskiego ludowego kowalstwa artystycznego mają na celu letnie warsztaty prowadzone w Wojciechowie. Zakończenie ich tegorocznej, już 24. edycji, zbiegnie się z ogólnopolskim spotkaniem kowali w dniach 6-8 lipca.
W blisko dwutygodniowych warsztatach bierze udział 16 adeptów kowalstwa z całego kraju. W większości to ludzie zawodowo związani z pracą w metalu, ślusarze, metaloplastycy; są wśród nich również artyści rzeźbiarze oraz pracownicy muzeów – powiedziała Agnieszka Gąska, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie, który organizuje warsztaty.
Wojciechowskie warsztaty – odbywające się w tym roku już po raz 24. - to jedyna w Polsce szkoła tradycyjnego kowalstwa. Pod okiem doświadczonych mistrzów można tu nauczyć się kucia i zdobienia metalu, poznać historię kowalstwa, a także przepisy prawne i zasady marketingu ważne przy zakładaniu i prowadzeniu kuźni. Łącznie w zajęciach takich wzięło już udział ponad 400 osób. Niektórzy z nich założyli własne kuźnie lub pracują w firmach o podobnym profilu. W Wojciechowie można zdawać egzamin czeladniczy i mistrzowski w zawodzie kowala.
Zajęcia są prowadzone przy tradycyjnej kuźni, turyści mogą się im przyglądać. W niedzielę odbywać się tam będą otwarte warsztaty podkuwania koni. W programie są instruktaże z kucia podków, także specjalistycznych, oraz pokazy kucia koni na czas, konkursy na najszybciej wykonaną podkowę i najładniejszą podkowę pamiątkową.
Od 6 do 8 lipca zaplanowano w Wojciechowie Ogólnopolskie Spotkania Kowali, na które ma przyjechać kilkudziesięciu mistrzów kowalstwa i ich pomocników. Będzie korowód kowali, sympozjum poświęcone m.in. starożytnym technikom zdobienia metalu, prezentacje i sprzedaż wyrobów kowalskich, targi sztuki ludowej.
Kowale będą rywalizować w konkursach precyzyjnego kucia wyrobów artystycznych i pokazywać tradycyjne metody grawerowania metali. Można będzie zobaczyć widowiskowe pokazy kucia nocą. W miejscowym kościele odprawiona zostanie msza św. w intencji kowali, zaplanowano koncerty zespołów artystycznych.
Wojciechów to wieś położona w pobliżu Kazimierza Dolnego i Nałęczowa. Od 1993 r. istnieje tu Muzeum Kowalstwa zlokalizowane w XVI-wiecznej Wieży Ariańskiej. Jest w nim ponad tysiąc eksponatów sztuki kowalskiej. Można też zobaczyć w pełni wyposażoną starą kuźnię z paleniskiem, kowadłem, miechem kowalskim poruszanym ręcznie i wszystkimi narzędziami, które niegdyś kowale wykorzystywali w swojej pracy. (PAP)
kop/ itm/