Polska po 1989 roku

26.08.2018

We wrześniu Europejskie Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku

Europejskie Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku 2018 Europejskie Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku 2018

Prelekcje przybliżające życie repatriantów z Kresów czy z Francji w powojennej Polsce, wystawa zdjęć z lat 1945–1950 dokumentujących odbudowę Wrocławia, spacer po historycznym uzdrowisku Książąt Pszczyńskich, to część wydarzeń zaplanowanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku.

Koordynatorem wydarzeń organizowanych we wrześniu z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD) na Dolnym Śląsku jest Muzeum Etnograficzne - oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Tematem tegorocznej edycji europejskiej jest „Sztuka dzielenia”, która w Polsce uzupełniona została o hasło „Niepodległa dla wszystkich”.

Jak poinformowała PAP Paulina Popiół z biura prasowego Muzeum Narodowego we Wrocławiu, tegoroczna edycja EDD na Dolnym Śląsku zbiega się zarówno ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości, jak i z Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego.

„+Niepodległa dla wszystkich+ podejmuje temat niezwykle ważny w kontekście historii Dolnego Śląska, regionu naznaczonego wielokulturowością, ale również odnosi się do wydarzeń i zmian, jakie zachodzą w polskim społeczeństwie współcześnie. 60 organizatorów w 40 różnych miejscowościach opowie o swojej Małej Ojczyźnie, odwołując się do okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości” – wyjaśniła.

W ramach EDD w wałbrzyskiej Starej Kopalni Centrum Nauki i Sztuki zaplanowano wydarzenia związane z historią uprzemysłowienia i postępu myśli technicznej – wdrażanej na tym terenie w XVIII i XIX wieku. Odbędą się m.in. warsztaty historii mówionej skoncentrowane wokół tematu „Niepodległości wielonarodowej”, a także prelekcje i prezentacje, które przybliżą m.in. życie repatriantów z Kresów czy Francji w powojennej Polsce.

„Natomiast podczas spaceru zorganizowanego przez Fundację Księżnej Daisy von Pless po historycznym uzdrowisku Książąt Pszczyńskich uczestnicy będą mogli zapoznać się z wielokulturowością regionu wałbrzyskiego” – dodała Paulina Popiół.

Z kolei w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu posłuchać będzie można prelekcji dotyczącej artystów żydowskiego pochodzenia w Armii Andersa.

Paulina Popiół dodała, że tematyka wydarzeń będzie także dotyczyć okresu międzywojennego. Muzeum Narodowe we Wrocławiu przygotowało wykład na temat awangardy w sztuce polskiej dwudziestolecia międzywojennego, natomiast Ossolineum zaplanowano wystawę plakatów z lat 1918–1920. W Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich zaprezentowane zostaną także zdjęcia z okresu 1945–1950, dokumentujące odbudowę Wrocławia ze zniszczeń wojennych.

Podczas EDD w Pawilonie Czterech Kopuł zaplanowano wykład „Narodowa tożsamość w polskiej sztuce współczesnej” poświęcony twórczości artystów takich jak Jerzy Kalina, Grzegorz Klaman oraz Paweł Althamer. Opera Wrocławska udostępni swój budynek zwiedzającym. Zaplanowano także wyprzedaż garażową kostiumów i rekwizytów ze spektakli oraz warsztaty dla dzieci.

Ideą Europejskich Dni Dziedzictwa jest popularyzacja i upowszechnianie wiedzy o zabytkach i dziedzictwie kulturowym. Wydarzenie jest wspólną inicjatywą Rady Europy i Unii Europejskiej, której celem jest promocja zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy. W Polsce wydarzenie odbywa się od 1993 roku, a od 2007 r. jego koordynatorem jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Wydarzenia w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa odbędą się podczas dwóch weekendów: 8-9 i 15-16 września. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL