We wtorek wznowi działalność Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie (Pomorskie). To drugi oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku, który po kilkutygodniowej przerwie związanej z epidemią otwiera swoje podwoje dla zwiedzających.
O planowanym na 2 czerwca otwarciu będomińskiej placówki poinformowała w poniedziałek rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Gdańsku Małgorzata Posadzka. Przypomniała, że jako pierwszy – 23 maja – został uruchomiony Oddział Sztuki Nowoczesnej mieszczący się w gdańskim Pałacu Opatów.
Gości odwiedzających od wtorku Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie obowiązywać będą liczne obostrzenia, w tym konieczność dezynfekowania rąk (placówka przygotowała stanowiska z przeznaczonymi do tego celu środkami) i używania maseczek zakrywających nos i usta.
"Zwiedzających wystawy w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie będą zobowiązani do nałożenia rękawiczek ochronnych" – poinformowała też rzecznik, dodając, że w każdej muzealnej sali przebywać będzie mogło jednocześnie przez kwadrans maksymalnie 5 osób.
Otoczony parkiem dwór w Będominie położony jest na Kaszubach, ok. 10 km od Kościerzyny. Został wybudowany na początku XVIII w. Dwór często zmieniał właścicieli. W pewnym okresie stanowił m.in. majątek szlachecki rodu Wybickich. 29 września 1747 r. przyszedł w nim na świat Józef Wybicki – wybitny polityk, współdziałający z gen. Henrykiem Dąbrowskim w okresie tworzenia Legionów Polskich we Włoszech. W 1797 r. Wybicki napisał słowa pieśni "Jeszcze Polska nie zginęła", która stała się później hymnem Polski.
W 1977 r. w dworze utworzono Muzeum Hymnu Narodowego. Można w nim oglądać stałe wystawy przybliżające postać autora słów do hymnu i czasy, w których żył oraz losy pieśni. W placówce można zobaczyć m.in. faksymile, czyli dokładną reprodukcję oryginalnego zapisu słów pieśni.
W zbiorach jest też bogata kolekcja muzykaliów patriotycznych, wśród nich XIX-wieczne pozytywki grające polski hymn narodowy oraz najstarsze nagrania płytowe z zapisem hymnu z początku XX w. Muzeum ma także jedną z największych w Polsce kolekcję archiwalnych, patriotycznych kart pocztowych z motywem Orła Białego. (PAP)
Autor: Anna Kisicka
aks/ joz/