Polacy na frontach II wojny światowej

16.05.2019

Weterani 2. Korpusu przy grobie św. Jana Pawła II

Watykan, Włochy, 16.05.2019. Były sędzia, żołnierz Armii Krajowej i Narodowej Organizacji Wojskowej mjr Bogusław Nizieński (3P) podczas modlitwy w Bazylice św. Piotra w Watykanie, 16 bm. Weterani Armii Andersa wraz z delegacją państwową odwiedzą Monte Cassino w 75. rocznicę bitwy. Fot. PAP/L. Szymański Watykan, Włochy, 16.05.2019. Były sędzia, żołnierz Armii Krajowej i Narodowej Organizacji Wojskowej mjr Bogusław Nizieński (3P) podczas modlitwy w Bazylice św. Piotra w Watykanie, 16 bm. Weterani Armii Andersa wraz z delegacją państwową odwiedzą Monte Cassino w 75. rocznicę bitwy. Fot. PAP/L. Szymański

W czasie czwartkowej wizyty w Watykanie polska delegacja z kombatantami 2. Korpusu Polskiego i przedstawicielami UdsKiOR modliła się przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra.

Krótką modlitwę przy grobie papieża Jana Pawła II poprowadzili ks. komandor rezerwy Janusz Bąk, delegat biskupa polowego ds. duszpasterstwa kombatantów oraz ks. dr Jan Dohnalik, kanclerz kurii ordynariatu polowego. W uroczystości wzięła udział m.in. senator Anna Maria Anders, córka dowódcy 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. Po zakończeniu modlitwy zgromadzeni odśpiewali pieśń „Boże coś Polskę”.

„Przypomnijmy, że Ojciec Święty Jan Paweł II urodził się 18 maja 1920 r., a zatem również - po latach - w jego urodziny przypadała bitwa o Monte Cassino. Jest to dla nas Polaków bardzo ważne miejsce, gdzie możemy podziękować Ojcu Świętemu również za to, że nigdy o Monte Cassino nie zapomniał, że był tam wielokrotnie, że spotykał się z weteranami walk o niepodległość, że uczył nas jak bardzo ważna jest pamięć w kształtowaniu tożsamości narodu” - podkreślił w wypowiedzi dla PAP minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Również w czwartek żołnierze 2. Korpusu Polskiego odwiedzą cmentarz wojenny w Mignano Monte Lungo na którym pochowano niemal 1000 żołnierzy włoskich poległych w walce z niemieckimi okupantami w grudniu 1943 r.

Z Rzymu Michał Szukała (PAP)
 

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL