Kultura i sztuka po 1989 roku

29.11.2018

Wiceprezydent Krakowa: szopkarstwo na liście niematerialnego dziedzictwa, to impuls by rozwijać tę tradycję

Wpisanie szopkarstwa krakowskiego na Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości jest potwierdzeniem doniosłości tego, że utrzymujemy tę tradycję i kolejnym impulsem, by ją rozwijać - powiedział PAP wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.

Jak podkreślił, tradycja wykonywania szopek – na przestrzeni lat – przechodziła różne koleje losu: słabła, potem była ponownie podsycana.

"Ten wpis jest kolejnym impulsem, by tę tradycję rozwijać poprzez jej szersze propagowanie i włączanie w tworzenie szopek coraz większej grupy dzieci" – mówił Kulig. "Wpis jest także dodatkowym potwierdzeniem kierunku promocji Krakowa, który prezentuje się nie tylko jako miasto z zachowanymi reliktami architektury sprzed wieków, ale także jako miejsce, które ma ciekawe dziedzictwo niematerialne" - podkreślił.

W opinii prezydenta pierwszy polski wpis na prestiżową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO, będzie też zachętą do podjęcia starań o umieszczenia tam innych krakowskich tradycji, które budują tożsamość miasta: pochodu Lajkonika i odpustu Emaus.

Wiceprezydent przypomniał, że od kilku lat w okresie przed Bożym Narodzeniem szopki krakowskie są prezentowane nie tylko na wystawie pokonkursowej w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, ale także w przestrzeni publicznej - w gablotach ustawionych na ulicach i placach miasta, także poza ścisłym centrum.

"Myślimy o stworzeniu warsztatów szopkarskich dla dzieci. Dzięki aktywności rodzin, które przenoszą tę tradycję z pokolenia na pokolenia wciąż zainteresowanych jej podtrzymywaniem jest spore grono osób. W konkursie organizowanym przez Muzeum Historyczne pojawiła się kategoria szopek dziecięcych i to powinniśmy mocniej rozwijać" – powiedział Kulig.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ bko/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL