Wielki finał 9. Małopolskiego Festiwalu Smaku rozpoczął się w sobotę na placu Wolnica w Krakowie. Impreza, która potrwa do niedzieli, jest największym regionalnym wydarzeniem promującym małopolskich producentów, produkty oraz potrawy lokalne i tradycyjne.
W finale tegorocznej edycji festiwalu bierze udział 58 produktów i dań regionalnych, które zyskały uznanie publiczności oraz jury podczas czerwcowych i lipcowych kiermaszów półfinałowych. Odbyły się one w siedmiu miastach regionu: Krakowie, Tarnowie, Wadowicach, Oświęcimiu, Miechowie, Nowym Targu i Nowym Sączu. W każdym z nich kiermasze najlepszych małopolskich produktów cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów.
W sobotę i w niedzielę o uznanie publiczności walczyć będą wytwórcy takich potraw jak m.in. kiełbasa piszczańska z kija, karczek faszerowany kurkami, staropolski krupnik, tradycyjne lody maślankowe, hałuski owsiane, tort babci Eleonory i ekologiczny kapłon galicyjski.
Spośród wszystkich półfinalistów specjalna komisja konkursowa wybierze najlepszych i przyzna Grand Prix oraz dwa wyróżnienia w ramach konkursu „Małopolski Smak”. Głoszenie laureatów nastąpi w niedzielę na zakończenie festynu.
W ubiegłorocznej edycji tego konkursu zwycięzcą została kozina w sosie miętowym, a kolejne miejsca zajęły sernik jurajski i kiełbasa tuchowska.
Podczas festynu nie zabraknie okazji do spróbowania najlepszych wyrobów kulinarnych, z których słynie Małopolska, konkursów z nagrodami oraz występów artystów związanych z regionem.
Przewidziano m.in. warsztaty i konkurs dla blogerów kulinarnych z całej Polski. Będą oni rywalizowali w przygotowaniu potrawy inspirowanej małopolskim koralem.
Pomysłodawcą i organizatorem Małopolskiego Festiwalu Smaku jest województwo małopolskie. Nie jest to jedyna impreza, która pozwala zapoznać się z tradycją kulinarną regionu. Od 2009 roku organizowane są także świąteczne kiermasze promujące małopolskie produkty regionalne: Wigilijny Małopolski Smak oraz Wielkanocny Małopolski Smak.
W ciągu ośmiu lat istnienia festiwalu 11 małopolskich produktów otrzymało unijne certyfikaty Chroniona Nazwa Pochodzenia lub Chronione Oznaczenie Geograficzne. Są to bryndza podhalańska, oscypek, redykołka (ser), karp zatorski, fasola "Piękny Jaś" z Doliny Dunajca, kiełbasa lisiecka, obwarzanek krakowski, jabłka łąckie, chleb prądnicki, jagnięcina podhalańska, śliwka suszona - suska sechlońska.
Na liście produktów regionalnych i tradycyjnych prowadzonej przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi jest 95 wyrobów z Małopolski. (PAP)
rgr/ pad/