40 kościołów stacyjnych - inny na każdy dzień Wielkiego Postu - wyznaczono w obu warszawskich diecezjach. Przez cały dzień można się w takim kościele wyspowiadać i uczestniczyć w nabożeństwach. Zwyczaj wywodzi się z Rzymu, ale od czterech lat jest obecny też w Warszawie.
Rzecznik archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński przypomniał, że pierwszym rzymskim kościołem stacyjnym jest Bazylika św. Sabiny na Awentynie. "Z tego powodu co roku papieże tam rozpoczynają Wielki Post i posypują głowy wiernych popiołem" - podkreślił.
Dodał, że cztery lata temu ta wielkopostna propozycja została zainaugurowana w Warszawie. W obu diecezjach wybrano 40 świątyń - tyle, ile jest dni Wielkiego Postu - 25 kościołów z archidiecezji warszawskiej i 15 z diecezji warszawsko-praskiej. Kościołami stacyjnymi zostały świątynie o szczególnej historii i wyjątkowym znaczeniu dla miasta, a także te, w których działają prężne duszpasterstwa.
Ks. Śliwiński poinformował, że w Kościele Stacyjnym można przez cały dzień przystąpić do spowiedzi i uczestniczyć w nabożeństwach - o godz. 12 jest modlitwa Anioł Pański, a po niej różaniec, o 15 koronka do Bożego Miłosierdzia lub Droga Krzyżowa, o 19 Gorzkie Żale. Centralnym wydarzeniem dnia jest msza św. o godz. 20.
"Od czterech lat jesteśmy świadkami rodzenia się nowej tradycji. Zebrała się spora grupa osób, którzy próbują codziennie być w kościele stacyjnym przypisanym do danego dnia, by tam się modlić, uczestniczyć we mszy św. i nabożeństwach wielkopostnych. Możemy powiedzieć, że kościoły stacyjne na trwałe wpisały się w warszawską tradycję Wielkiego Postu" - podkreślił rzecznik archidiecezji warszawskiej.
Kościoły stacyjne od czterech lat regularnie odwiedza Aniela Białowąs z Warszawy. Jak powiedziała, do tego typu praktyk zainspirowała ją wydana pięć lat temu książka "Rzymskie pasje", w której była ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka opisała rzymskie kościoły stacyjne.
"Czytając ją przez cały Wielki Post, śledziłam rzymskie kościoły stacyjne przez internet. Wtedy pomyślałam, że dobrze by było, żeby podobna inicjatywa powstała w Warszawie. I faktycznie, w następnym roku okazało się, że u nas też są już kościoły stacyjne" - powiedziała.
Jak zaznaczyła, w pierwszym roku udało jej się odwiedzić 10 kościołów, w następnym - tylko 4, ale rok temu - aż 20. "W tym roku postaram się być we wszystkich, chociaż zobaczymy, czy sytuacja na to pozwoli" - zapowiedziała.
W środę popielcową mszy św. inaugurującej tegoroczny cykl kościołów stacyjnych w Świątyni Opatrzności Bożej - pierwszym warszawskim kościele stacyjnym -przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Ostatnim takim kościołem - w Niedzielę Palmową 25 marca - będzie parafia Wniebowstąpienia Pańskiego przy al. KEN na Ursynowie. Lista kościołów stacyjnych jest dostępna na stronie archidiecezji warszawskiej: http://archwwa.pl/wielkopostne-koscioly-stacyjne/. (PAP)
autor: Iwona Żurek
iżu/ karo/