Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński powołał Wita Karola Wojtowicza na stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora Muzeum – Zamku w Łańcucie. Jest on członkiem Rady do Spraw Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego i cenionym muzealnikiem.
Wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński powołał Wita Karola Wojtowicza na stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora Muzeum – Zamku w Łańcucie od 1 grudnia 2022 r.
Wit Karol Wojtowicz jest absolwentem historii sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie. Posiada tytuł zawodowy starszego kustosza.
Wojtowicz od 1980 r. pracuje w Muzeum – Zamku w Łańcucie. Początkowo był zatrudniony, jako pracownik merytoryczny zajmujący się dokumentacją i naukowym opracowywaniem muzealiów oraz ich popularyzacją. Od 1 grudnia 1990 r. pełni funkcję dyrektora Muzeum. W 2005 r. dzięki jego zaangażowaniu – zespół zamkowo-parkowy Muzeum – Zamku w Łańcucie został wpisany na listę Pomników Historii.
Wit Karol Wojtowicz jest wieloletnim członkiem Rady do Spraw Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz cenionym w środowisku muzealnikiem. Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2008 r.), Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2010 r.) i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”(2019 r.).
Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze wnętrz mieszkalnych oraz kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji.
Muzeum – Zamek w Łańcucie jest narodową instytucją kultury posiadająca osobowość prawną, zarejestrowana w Państwowym Rejestrze Muzeów. Siedzibą muzeum jest zamek w Łańcucie. Jest to najważniejsza instytucja kultury w województwie podkarpackim. Od 1966 roku nosi nazwę „Muzeum – Zamek w Łańcucie”. (PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ dki/